Kiedy i jak zbierać borówkę amerykańską? Odpowiadamy!

Zbiór borówki amerykańskiej Dojrzewające borówki

Z borówką nie jest tak łatwo, jak z jagodami, których nazbierać można – choć to czasochłonne – nawet podczas spaceru po lesie. Czas zbiorów jest w jej przypadku poprzedzony szeregiem czynności pielęgnacyjnych i pieczołowitością zabiegów uprawowych. Kiedy nasz trud zostanie wynagrodzony i borówki będą dostatecznie dojrzałe, możemy przystąpić do zbiorów.

Kiedy zbierać?

Dokładny termin zbioru borówki jest zależny od wielu czynników, gdyż w zależności od gleby, warunków klimatycznych czy nawet sposobu cięcia, czas dojrzewania owoców może być różny. Uśredniając jednak, przypada na maj, ok. 2,5 miesiąca po okresie kwitnienia. Owocowanie może się opóźniać, na przykład na skutek chłodnej i deszczowej pory.

Po pierwszym zbiorze, kolejne powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu lub, w razie zaistnienia takiej potrzeby, częściej – co kilka dni. Przetrzymanie owoców na krzewie sprawia, że tracą na właściwościach smakowych i wyglądzie oraz są mniej wytrzymałe na przechowywanie.

Przed zbiorem warto wiedzieć, że w miarę dojrzewania, zwiększa się w borówkach zawartość cukru, więc jeśli zależy nam na mniej słodkich owocach lub planujemy je przetransportować, warto zebrać je kilka dni przed osiągnięciem przez nie pełnej dojrzałości.

Technika – zbiór ręczny

Obok techniki zbioru ręcznego, istnieje oczywiście mechaniczna, jednak nie jest w naszym kraju praktykowana. Najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać podczas zrywania owoców z krzaków, to to, aby ich nie uszkodzić i nie pozbawić naturalnej woskowej ochrony. Oczywiście jeśli borówki są przeznaczone od razu do jedzenia, nie musimy się o to martwić. Jednak w sytuacji, gdyby miały być transportowane lub przechowywane, najlepiej zbierać je bezpośrednio do pojemników przeznaczonych do tego celu, by uniknąć zbędnego przesypywania owoców i ścierania powłoki.

Jakie owoce zbierać?

Oczywiście te dostatecznie dojrzałe. Zielone i nie do końca wybarwione pozostawiamy do czasu kolejnego zbioru. Jeśli nie jesteśmy w stanie ocenić, czy borówka jest gotowa do zerwania, sprawdzamy, czy silnie trzyma się szypułki. Jeśli podczas próby zerwania stawia opór, znak to, że powinniśmy dać jej jeszcze trochę czasu.

Jak zbierać?

Borówki odrywa się kciukiem tak, by wpadały do lekko otwartej dłoni. Jednocześnie staramy się nie dotykać owoców, a jedynie pozwalamy, by same wpadały do ręki. W ten sposób unikniemy otarć i uszkodzeń. Najwygodniej i szybciej robić to przy użyciu obu wolnych dłoni, dlatego trzymanie pojemnika nie wchodzi w grę.

Zebrane borówki należy chronić przed słońcem i w ciągu godziny od zerwania powinny znaleźć się w chłodni. W przeciwnym razie staną się zbyt miękkie i znacznie stracą na jakości oraz atrakcyjności. Na porę zbiorów najlepiej wybrać chłodniejsze dni lub, w miarę możliwości, unikać godzin południowych.

Nie ulega wątpliwości, że borówki warto włączyć do diety ze względu na ich właściwości zdrowotne. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji wzroku, działają profilaktycznie w chorobach nowotworowych i schorzeniach serca oraz stanowią bogate źródło niezbędnych makroelementów i witamin, zwłaszcza witaminy C.

Bibliografia:

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Olsztyn 2007 r., s. 56-60.

Pliszka K., „Borówka wysoka”, PWRiL, Warszawa 2002 r., s. 113-125.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki