Borówka amerykańska Chandler – coraz popularniejsza plenna odmiana

Na naszym rynku spośród jagód leśnych najbardziej popularna jest borówka czernica, zwana czarną jagodą. Ostatnimi laty dołączyła do niej borówka wysoka, która rodzi pyszne, deserowe owoce. Popyt na nie wzrasta z roku na rok, co z kolei przekłada się na wzrost produkcji i zakładanie plantacji. W większości regionów Polski może być z powodzeniem uprawiana ze względu na jej wysokie zdolności adaptacyjne oraz unormowane wymagania środowiskowe. Choć jej uprawa czasem może sprawiać trudności.

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) pochodzi z lasów Ameryki Północnej, stąd jej druga, częściej używana nazwa – borówka amerykańska. Duża liczba odmian pozwala na wybranie takiej, która spełniałaby większość naszych oczekiwań. Jedną z coraz bardziej popularnych i docenianych przez naszych plantatorów odmian jest Chandler.

Chandler – nowość na polskim rynku

Odmiana Chandler jest dopiero od niedawna uprawiana w Polsce, a zyskuje coraz większą popularność. Szybko rosnąca sława spowodowana jest jej kilkoma walorami. Silnie rosnący, dość rozgałęziony krzew posiada wzniesiony pokrój. Jest odporny na mróz oraz mało podatny na antraknozę, zamieranie pędów oraz brunatną zgniliznę (brunatna zgnilizna występuje dość sporadycznie na borówce w Polsce). Na uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na dużą plenność i jakość owoców. A te są bardzo duże – o średnicy 2,5–3,5 cm, jasnoniebieskie, jędrne i bardzo smaczne.

Chandler należy do odmian o długim okresie dojrzewania i zbioru owoców. Jagody zbieramy późno – od początku sierpnia do połowy września (zbiór trwa od 4 do 6 tygodni). Swój potencjał plonotwórczy ukazuje w kolejnych latach uprawy, nie spodziewajmy się w pierwszym i drugim roku po posadzeniu uginających się pod ciężarem owoców pędów. I pamiętajmy, borówka jest rośliną obcopylną, tzn. do zawiązania jagód potrzebuje zapylenia pyłkiem innej odmiany. Ze względu na atrakcyjność owoców Chandler polecana jest przede wszystkim do bezpośredniego spożycia, lecz amatorzy przetworów również nie powinni na nią narzekać.

Wymagania uprawowe

Jak każda inna odmiana Chandler najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, przewiewnych, umiarkowanie wilgotnych i kwaśnych o odczynie 3,8–4,8. Przy pH powyżej 5,5 krzewy wzrost krzewu zostaje silnie zahamowany, a liście przebarwiają się na żółto – na blaszkach liściowych pojawiają się chlorozy. Preferuje stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne. Nie należy sadzić krzewów w miejscach, w których łatwo mogą powstawać zastoiska mrozowe, gdyż wówczas łatwo wymarzają zimą, a kwiaty i zawiązki owoców przemarzają wiosną. Chandler, mimo dość dużej mrozoodporności, najlepiej udaje się w rejonach o łagodnych zimach.

Dlaczego warto jadać owoce borówki?

Owoce borówki oprócz przyjemnego smaku mają dużą wartość odżywczą. Są źródłem soli wapnia, fosforu i żelaza oraz witamin A, B1, B2, PP i C. Niebieską barwę zawdzięczają antocyjanom, które wpływają pozytywnie na nasz wzrok oraz działają przeciwutleniająco (niszczą wolne rodniki), czyli opóźniają starzenie się organizmu. Dowiedziono, że zawarte w jagodach fitoestrogeny chronią przed chorobami serca oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu (LDL), a podwyższają ilość tego dobrego (HDL). Niestety większość związków tracą podczas obróbki cieplnej: smażenia, duszenia czy gotowania. Największą wartość biologiczną posiadają więc w postaci świeżej lub mrożonej.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Bryk H. (red.), „Metodyka integrowanej ochrony borówki wysokiej dla doradców”, wyd. InHort, Skierniewice 2013 r.

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, WUWM, Olsztyn 2007 r., s. 56–58.

Pliszka K. (red.), „Borówka wysoka”, PWRiL, Warszawa 2002 r., s. 25–30.

Pliszka K., Krupa T., „Nowe odmiany borówki wysokiej”, „Szkółkarstwo”, nr 4/2004 r.

Sobczak T., „Odmiany borówki wysokiej” [w:] „Działkowiec”, nr 2/2009 r., s. 34.

Syga P., „Na jagody” [w:] „Kwietnik”, nr 5/2006 r., s. 46.

Wyrzykowska M., „Borówka wysoka” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 39/2013 r., s. 25.

Wyrzykowska M., „Uprawiamy borówkę” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 40/2013 r., s. 27.

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki