Dziewanna pospolita – piękny, wysmukły kwiat i niegroźny chwast. Zwalczać, czy uprawiać?

Dziewanna pospolita Dziewanna pospolita

Dziewanna pospolita przykuwa uwagę swoją długą łodygą pokrytą żółtymi kwiatami. Ta piękna roślina zdobi łąki i przydomowe ogródki. W ludowym nazewnictwie znana była także jako: dziwizna, dziewina, dziewana i kuternoga. Z ciekawostek godnych odnotowania, należy wspomnieć, że w mitologii słowiańskiej bogini o imieniu Dziewanna była patronką myśliwych i budzącej się po zimie przyrody.

Dziewanna pospolita (Verbascum nigrum L.) należy do rodziny trędownikowatych. Występuje w Europie, Afryce, Ameryce Północnej oraz w części Azji. W Polsce jest rośliną rosnącą na całym niżu i w niższych partiach górskich. Preferuje miejsca suche i słoneczne, z glebą gliniasto-piaszczystą, średnio zasobną w azot i ubogą w węglan wapnia. Porasta wzgórza, skraje lasów, skały, nasypy, przydroża.

Charakterystyka

Dziewanna osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Ma rozgałęzioną łodygę, z której wyrastają jajowate, wydłużone liście, nagie z wierzchu, a pod spodem owłosione i karbowane. Dolne liście umieszczone są na długich ogonkach, górne są siedzące.

Kwiatostan ma postać długiego, najczęściej pojedynczego nibykłosa. Kwiaty dziewanny są żółte, z widocznymi pięcioma fioletowymi lub purpurowymi, owłosionymi pręcikami. Mają do 2,5 cm długości. Dziewanna jest owadopylna, kwitnie od lipca do września. Owoc ma postać jajowatej nasiennej torebki. Jedna roślina wytwarza do 4000 nasion.

Dziewanna w ogrodzie

Dziewanna pospolita, tak jak inne gatunki Verbascum, doskonale sprawdza się ogrodach i na rabatach. Jest okazałym, pięknie kwitnącym kwiatem, który nie wymaga specjalnych warunków i zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje stanowiska słoneczne, z glebami przepuszczalnymi, najlepiej gliniasto-piaszczystymi.

Kwiat jest odporny na mróz, ale źle znosi mokre zimy. Rozmnaża się przez nasiona, dlatego wiosną lub późnym latem możemy wysiać je bezpośrednio do gruntu albo późną jesienią podzielić i rozsadzić rozrośnięte kępy. Innym sposobem na to, by dziewanna pojawiła się w naszym ogródku jest wykopanie i przyniesienie jej z łąki lub pola. Musimy jednak zrobić to we wczesnej fazie rozwoju rośliny, gdy pojawi się rozeta liściowa, i możliwie delikatnie, by nie uszkodzić korzenia. Jeśli roślina przyjmie się na nowym stanowisku, to charakterystyczny, długi pęd pojawi się w drugim roku po posadzeniu.

Zaletą uprawiania dziewanny w ogrodzie jest to, że za jej zapachem nie przepadają mszyce, dlatego w naturalny sposób będzie je odstraszać z naszych kwietników.

Zwalczanie

Dziewanna pospolita nie należy do uporczywych chwastów w uprawach i na użytkach zielonych. Nie ma też zarejestrowanych herbicydów zwalczających ten gatunek. Aby nie dopuścić do pojawienia się dziewanny w uprawach, należy przeprowadzić staranne zabiegi na jesieni, czyli orkę lub głębokie przekopanie w mniejszych uprawach działkowych ze starannym wybraniem wszystkich korzeni chwastu. Od późnego lata do jesieni, co 3 lub 4 lata, możemy przeprowadzić wapnowanie gleby. Będzie to skuteczny zabieg eliminujący chwast, który preferuje glebę ubogą w węglan wapnia.

 

 

Autor: Helena Kędra

Bibliografia:

Aichele D., M. Golte-Bechtle M., „Jaki to kwiat?”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1989 r., s. 126.

Czikow P., Łaptiew J., „Rośliny lecznicze i bogate w witaminy”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1983 r., s. 107.

Kwaśniewska J., Mikołajczyk K, „Zbieramy zioła”, Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1986 r., s. 53.

Nawara Z., Szwedler I., „Spotkania z przyrodą. Rośliny”, wyd. Multico, Warszawa 2007 r., s. 124.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki