Lnica pospolita – chrońmy bydło przed lwimi paszczami!

Lnica pospolita Lnica pospolita

W pełni lata, na łąkach pojawiają się potężne, żółte lwie paszcze. Nazwa gatunkowa tej  znanej i dekoracyjnej rośliny to lnica pospolita (Linaria vulgaris). Potocznie znana jest także jako pantofelki Matki Boskiej, nietupa, nocne ziele, lnianka lub ziele urynowe. Łacińska nazwa Linaria nawiązuje, ze względu na podobieństwo liści, do lnu.

Występowanie

Lnica pospolita jest rośliną wieloletnią, występuje na całym obszarze kraju: na nizinach, wzniesieniach, aż po niższe partie gór. Rośnie na murawach, na kamienistych zboczach, szutrowiskach rzecznych, nieużytkach. Preferuje gleby piaszczyste, sypkie lub kamieniste oraz stanowiska ciepłe i słoneczne. Rośnie zarówno w miejscach suchych, jak i wilgotnych. Zachwaszcza przede wszystkim uprawy wieloletnie oraz zboża. Porasta brzegi pól, łąki i pastwiska.

Charakterystyka

Lnianka jest gatunkiem byliny należącej do rodziny babkowatych (wcześniej była zaliczana do trędownikowatych). Ma walcowate, pełzające grube i trwałe kłącze, z długimi podziemnymi rozłogami sięgającymi nawet do metra w głąb, na których znajdują się pąki przybyszowe. Pojedyncza sztywna łodyga wznosi się pionowo i dorasta do 60 cm. U dołu może być rozgałęziona, w obrębie kwiatostanu jest gęsto ulistniona. Liście są skrętoległe, zielone, nieowłosione, lansowane, bezogonkowe, o długości od 40 do 60 mm. Brzegi mają dość ostre, lekko podwinięte, z jednym lub trzema nerwami, z czego nerw środkowy zawsze jest nieco odstający.

Jasnożółte kwiaty zebrane są w grono, oś kwiatostanowa i szypułki ‒ owłosione. Kwiaty grzbieciste, bezwonne, z charakterystyczną gardzielą w różnych odcieniach pomarańczowego. Ostroga jest krótsza od reszty korony. Kielich składa się z 4 wolnych, ostro zakończonych działek, znacznie mniejszych od korony. Ząbki kielicha są jajowate, na szczycie zaostrzone. Kwiaty zapylają trzmiele w okresie kwitnienia od czerwca do października.

Lnica rozmnaża się za pomocą nasion roznoszonych przez wiatr i mrówki lub przez pączki kłączowe. Nasiona zawarte są w wydłużonej torebce, która otwiera się 4–10 ząbkami. Kuliste nasiona są spłaszczone, czarne z metalicznym połyskiem. Jedna roślina produkuje ich od 8000 do 10 000.

Dolna cześć łodygi siewki ma kolor jasnozielony lub fioletowy, osiąga wysokość od 10 do 120 mm, jest pęcherzykowato ogruczolona, przechodząca w nitkowaty korzonek. Pierwsze liście są naprzeciwległe, wydłużone, eliptyczne, kolejne zaś gruszkowate, zaostrzone z widocznym nerwem środkowym. Siewki rozwijają się na wiosnę.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki