Jak zwalczać czerwca rocznego, niepożądanego gościa pastwisk? Podpowiadamy!

Czerwiec roczny (Scleranthus annuus L.) wbrew swojej nazwie gatunkowej, jest rośliną wieloletnią, jarą lub ozimą, należącą do rodziny goździkowców. Jej ludowe nazwy to suchotrawa i kolczystka. Występuje na glebach suchych, piaszczystych, górzystych, kwaśnych, silnie wyługowanych. Porasta niziny, pastwiska, ugory, przydroża i góry po rygiel dolny. Zachwaszcza pola uprawne, głównie zboża ozime, jare oraz koniczynę, kukurydzę, rośliny strączkowe, trawy i uprawy okopowe, w tym przede wszystkim uprawy ziemniaków.

Charakterystyka

Czerwiec ma krótki i cienki korzeń, który sięga do 15 cm w głąb ziemi. Łodyga jest nieco wzniesiona, widlasto rozgałęziona. Dorasta do ok. 10 cm. Z niej wyrastają krótkie i sztywne liście, które są równowąskie lub lancetowate, ostro zakończone i zrastające się u nasady. Pierwsze liście są bardzo wąskie, wierzchu płaskie, a pod spodem wypukłe.

Suchotrawa kwitnie od maja do października. Kwiaty są drobne, zielone lub żółtozielone, zebrane w kłębik. Rozmnażanie następuje przez samozapylenie. Owocem jest jednonasienna torebka. Po dojrzeniu nasiona pozostają w kielichu. Są gładkie, o soczewkowatym kształcie. Nasiona w glebie zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.

Wykorzystanie w ziołolecznictwie

Kolczystka jest mało znaną rośliną leczniczą. W Polsce nie jest zbierana i wykorzystywana w fitoterapii. W krajach południowo-wschodniej Europy ceni się ją ze względu na zawartość m.in.: saponiny, kumaryny, flawonoidów, kwasu kawowego i ferulowego. Ma działanie rozkurczowe, wykrztuśne, moczopędne i żółciopędne. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn i hamuje stany zapalne. W ziołolecznictwie zastosowanie mają liście tej rośliny, z których można sporządzić napar. Picie go zaleca się przy chorobach układu oddechowego, infekcjach układu moczowego, kamicy moczowej i żółciowej.

Zwalczanie chwastów

Czerwiec roczny jest niepożądany w uprawach rolnych ze względu na to, że stanowi konkurencję dla roślin. Równie niemile widziany jest na użytkach zielonych, ponieważ jego zdrewniałe tkanki i kiełkujące liście pogarszają jakość paszy i zielonki. Poza tym w miejscach jego występowania, pozostają niedojady.

Suchotrawa porasta gleby kwaśnie, nie znosi zaś węglanu wapnia w glebie, dlatego by ją zwalczyć, można odkwasić glebę poprzez wapnowanie. Zabieg ten jest o tyle ważny, że nie tylko wyeliminuje chwast, lecz także przyczyni się do lepszych plonów większości roślin, które gorzej rosną na glebach kwaśnych. Aby wapnowanie powiodło się, musi zostać przeprowadzone późnym latem lub jesienią, w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody. Dodatkowo nawóz powinien być starannie zmieszany z podłożem. Do wapnowania możemy użyć wapna węglowego, które nadaje się do wszystkich rodzajów gleb, a więc na przykład kredy nawozowej lub dolomitu. Na gleby ciężkie z kolei, poleca się wapno tlenkowe i wapno mieszane. Oprócz wapnowania, powinno się skrupulatnie niszczyć wschody na ścierniskach i bronować wiosenne zasiewy zbóż. Jeśli profilaktyka okaże się niewystarczająca, pomocne okażą się środki chemiczne typu: MCPA lub Chwastox AS 600 EC. W uprawie pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, żyta i pszenżyta ozimego można zastosować herbicyd Chisel 75 WG 60 G.

 

 

Autor: Helena Kędra

Bibliografia:

Blecharczyk A., Skrzypczyk G., Swędrzyński A., „Podręczny atlas chwastów”, wyd. Medix Plus, Poznań 1995 r., s. 46.

Czubiński T., Paradowski A., „Atlas chwastów dla praktyków”, Polskie Wydawnictwo Rolnicze, Poznań 2014 r., s. 97.

Klaassen H., Freitag J., „Profesjonalny atlas chwastów”, wyd. BASF, Limburgerhof 2004 r., s. 36-37.

Nawara Z., Szwedler I. „Spotkania z przyrodą. Rośliny”, wyd. Mutico, Warszawa 2007 r., s. 314.

Tymrakiewicz W., „Atlas chwastów”, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1976 r., s. 98.

Zdjęcie:

Autor: Rasbak; źródło: Wikipedia; liecencja: CC-BY 3.0.

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki