Lnica pospolita – chrońmy bydło przed lwimi paszczami!
Kielisznik zaroślowy – opisujemy sposoby zwalczania tego zawziętego chwastu
Zobacz także
Pędy kielisznika zaroślowego spowijają żywopłoty, pnie drzew i zarośla. Wtapiają się w krajobraz ogrodów i upraw. Tylko latem wyróżniają go białe, kielichowate kwiaty. Kielisznik zawiera wiele trujących substancji, które mogą szkodzić zwierzętom, choć swego czasu w medycynie ludowej liście i kłącza znalazły zastosowanie jako środki przeczyszczające. Roślina potocznie nazywana jest także: dzwonkiem, trąbą anielską, lilią płotową, wilcem, wiłkiem i powijaczem.
Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium) jest gatunkiem wieloletniej rośliny należącej do rodziny powojowatych. Nazwa pochodzi od greckich słów „calyx” – kielich oraz „stege” – dach i odnosi się do charakterystycznej stożkowej budowy kwiatów.
Wilec występuje na terenie całej Europy. W Polsce jest rośliną pospolitą. Rośnie na niżu i na pogórzu. Porasta wilgotne lasy, zarośla, brzegi wód, przydroża, a także ogrody, wyjątkowo chętnie oplatając żywopłoty. Preferuje gleby gliniaste, bogate w składniki pokarmowe i azot. Zachwaszcza głównie uprawy kukurydzy i przydomowe ogrody.
Opis botaniczny
Łodyga kielisznika ma postać pełzającego kłącza, które wije się po ziemi lub lewoskrętnie wzdłuż innych roślin. Osiąga długość od 1 do 3 m. Ze względu na wijące pędy często mylony jest z powojem polnym. Liście kielisznika są dość długie, mają nawet do 15 cm i kształt sercowo-jajowaty.
Owadopylne kwiaty wyrastają z kątów liści, są duże, białe i kielichowate. Nie wydzielają zapachu. Podkwiatki mają kształt sercowo-jajowaty i są ostro zakończone. Kielisznik kwitnie od czerwca do września. Kwiaty zamykają się w pochmurne dni, a otwierają w pogodne. Owoc kielisznika stanowi torebka, w której znajdują się czarne, kuliste nasiona częściowo rozsiewane przy udziale wody. Siewka ma bardzo krótką część dolną pędu, z której wyrastają dwa liścienie, silnie, pierzaście unerwione, w kształcie nerkowatym. Kolejne liście są podobne do pierwszych, choć mają kształt bardziej strzałkowaty.
Zastosowanie w ziołolecznictwie
W medycynie ludowej wykorzystywane były liście i kłącza kielisznika zaroślowego. Liście należało zbierać latam, kłącza zaś jesienią. Wśród cennych substancji, które zawiera kielisznik można wymienić: śluzy, garbniki, żelazo oraz magnez. Obecnie w ziołolecznictwie jest ceniony ze względu na działanie oczyszczające i żółciopędne. Stosowany jest jako środek przeczyszczający. Najczęściej sporządza się odwary i napary z ziela, które poprawiają perystaltykę jelit, działają przeczyszczająco, moczopędnie, przeciwgorączkowo i zwiększają wydzielanie żółci. Kielisznik jest rośliną słabo toksyczną, dlatego przy samodzielnym stosowaniu należy zachować ostrożność lub skonsultować się z lekarzem.
Szkodliwość
Korzeń i części zielone kielisznika zawierają glikozyd ‒ konwuloaminę, a kłącza alkaloid – konwolaminę. Z tego powodu roślina jest silnie trująca dla zwierząt, choć do zatruć nie dochodzi zbyt często ze względu na nieprzyjemny smak. Objawami zatrucia u zwierząt są: biegunka, zwiększona pobudliwość, a nawet porażenie ośrodkowego układu nerwowego.
czytaj dalej...ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH
Zobacz także
-
-
11215 , 6 , 0 , 0 Bodziszek drobny – niepozorny, lecz uciążliwy chwast
-
-
8654 , 0 , 1 , 0 Gwiazdnica pospolita – uporczywy chwast terenów wilgotnych
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Uprawa
- Żyto
- Łubin
- Bobik
- Buraki
- Choroby roślin
- Choroby zbóż
- Chwasty
- Facelia
- Gleby
- Gorczyca
- Groch siewny
- Gryka
- Jęczmień
- Koniczyna
- Kukurydza
- Lucerna
- Nawożenie
- Odmiany ziemniaków
- Owies
- Pszenżyto
- Pszenica
- Rośliny lecznicze
- Rośliny pastewne
- Rośliny strączkowe
- Rzepak
- Soczewica
- Soja
- Szkodniki upraw
- Trawy łąkowe
- Tytoń
- Uprawa
- Wyka
- Zabiegi agrotechniczne
- Zboża
- Ziemniaki