Niezapominajka polna. Urocze, drobne kwiatki to zmora niejednego rolnika!

Niezapominajka polna Niezapominajka polna

Niezapominajka należy do najpopularniejszych chwastów polnych. Jest rośliną jednoroczną, jarą, z rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Nazwa łacińska pochodzi od greckich słów „myos” i „otis”, dosłownie oznacza mysie uszy i nawiązuje do kształtu oraz delikatnego owłosienia liści. W naszym nazewnictwie ludowym także jest znana jako mysie uszka lub niezabudka. Od 2002 r. 15 maja obchodzone jest Święto Polskiej Niezapominajki, którego inicjatorem był dziennikarz i redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Kwiat niezapominajki ma przypominać o związkach człowieka z przyrodą. W tradycjach ludowych ten, kto ją nosił, miał pamiętać o swym partnerze. Co ciekawe, podobna nazwa występuje w języku angielskim „not-forget-me”, co może wskazywać na jeszcze praindoeuropejski rodowód nazwy związany z pamiętaniem. Bukiet z niezapominajek symbolizuje miłość i przywiązanie.

Charakterystyka gatunku i występowanie

Niezabudka występuje w stanie dzikim w całej Europie, w znacznej części Azji, a także w Afryce Północnej. Najczęściej rośnie na glebach lekkich, piaszczystych, ale także na tych lekko kwaśnych, gliniastych i żyznych. Porasta niziny, niewielkie wzniesienia, skraje lasów, pola, wyręby oraz obszary zagospodarowane przez człowieka. Kwitnie i owocuje na ścierniskach i przy drogach. W uprawach sąsiaduje ze zbożami, rzepakiem, burakami i kukurydzą. Zachwaszcza rośliny okopowe i pastewne.

Niezapominajka polna (Myosotis arvensis) jest rośliną jednoroczną lub byliną. Ma cienkie, pełzające pod ziemią kłącze, z którego wyrasta po kilka pędów naziemnych. Zaczyna kiełkować wczesną wiosną, gdy temperatura osiąga ok. 12°C. Wówczas pęd zaczyna rosnąć, aż osiąga 15–40 cm wysokości. Pierwszy liść jest okrągły, ma wyraźny ogonek, następne są coraz bardziej wydłużone i łopatkowate. Jej łodyga jest obła, gęsto owłosiona włoskami zarówno szczeciniastymi, jak i przylegającymi. Rozgałęzia się od nasady. U jej dołu znajdują się liście w kształcie odwrotnie jajowatym, skupione rozetkowato, a nieco bardziej u góry – lancetowate. Listki są nieco spłaszczone, całobrzegie, z drobnym ząbkiem u zakończenia i jasnym nerwem przechodzącym przez środek. Mają kolor szarozielony. Zarówno łodyga, jak i listki dwustronnie pokryte są włoskami rosnącymi prostopadle do podłoża.

Kwiatostany wyrastają z dolnych pędów bocznych, co jest własnością odróżniającą niezapominajkę od innych gatunków ogórecznikowatych. Kwiaty są drobne, szypułkowe, zebrane w luźne skrętki zwane sierpikami. Początkowo sierpiki przechylają się ku dołowi, a wraz z biegiem czasu prostują się i świeżo rozwinięty kwiat znajduje się u szczytu rośliny. Delikatne płatki kwiatu początkowo mają kolor żółty u korony, potem lekko różowawy i błękitny. Wyrostki są przeważnie żółte, rzadziej białe. Koronę tworzy pięć płatków promienistych połączonych u dołu. U wylotu korony znajduje się pięć jasnożółtych osklepek, które są charakterystycznymi wyrostkami u rodziny ogórecznikowatych. Pręciki zwykle są krótkie i ukryte w rurce korony.

Niezapominajka kwitnie od kwietnia do sierpnia. Chętnie zapylana jest przez chrząszcze, muchówki, pszczoły i motyle, choć owady mają nieco utrdniony dostęp do jej wnętrza z powodu osklepek, które przysłaniają wejście do środka kwiatu. Owocem jest rozłupka czterodzielna długości ok. 1,5 mm. W każdym owocu jest ok. 700 płaskich, czarnobrązowych, błyszczących nasion, ostro zakończonych.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Komentarzy (1)

  1. Marzena

    Chcę posadzić niezapominajkę w swoim skromnym ogrodzie. Gdzie najlepiej ją umieścić? I z jakimi roślinami będzie najlepiej się komponować?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki