Mlecz zwyczajny – powszechny, wiosenny chwast. Sprawdź, jak go wytępić

Mlecz zwyczajny Mlecz zwyczajny

Mlecz zwyczajny znany jest przede wszystkim jako pospolity chwast. Kiedyś traktowany był jednak jako roślina jadalna o łagodnym i przyjemnym smaku. Uprawiano go w średniowieczu, nie tylko do celów spożywczych, lecz także leczniczych. Jego nazwy zwyczajowe wiążą się z dawnym zastosowaniem: mlecz warzywny, łoczyga warzywna i mlecz kapustny. Mlecz porasta pola, przydroża, miejsca ruderalne, rowy i nieużytki. Preferuje gleby wilgotne, zasobne w azot i składniki pokarmowe, próchnicze, piaszczyste i gliniaste. Zachwaszcza sady, ogrody, uprawy zbóż, buraki, kukurydzę, rośliny strączkowe oraz ziemniaki.

Charakterystyka

Mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus L.) to roślina jednoroczna, jara, czasem zimująca. Należy do rodziny astrowatych (złożonych). Osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Rozgałęziona, naga łodyga jest gruba i pusta w środku, zawiera sok mleczny. Korzeń mlecza jest palowy, silnie rozgałęziony, wrzecionowaty. Pierwsze liście są nagie błyszczące, zielone, jajowato-okrągłe, następne wyrastające z ogonków, ostro ząbkowane, wydłużone i pierzastodzielne. Uszka u nasady górnych liści są odstające, liście dolne w nasadzie mają kształt strzałkowaty i obejmują łodygę. Brzegi liści są kolczasto ząbkowane.

Języczkowate kwiaty zebrane są w nieliczne koszyczki. Żółte kwiaty u dołu purpurowo pręgowane mają średnicę od 2 do 2,5 cm i 5 ząbków. Odcinki szypułek pokryte są wełnisto lub szczeciniasto-gruczołowato. Mlecz kwitnie od czerwca do października. Owoc to żółtobrunatne niełupki z puchem kielichowym zwężone u góry i u dołu, które mają po trzy żeberka. Jedna roślina wytwarza 4‒5 tys. nasion. Siewki pojawiają się wiosnę i z początkiem lata. Mlecz jest niechętnie zjadany przez zwierzęta w większej ilości ze względu na kolczaste liście. Często bywa mylony z mleczem polnym, od którego różni się systemem korzeniowym. U mlecza polnego już siewka ma rozgałęzienia, a później rozłogi, mlecz zwyczajny charakteryzuje się zaś silnym korzeniem palowym.

Zastosowanie w kuchni

Mlecz zwyczajny jest dobrym źródłem witaminy C. W kuchni można go używać na surowo do sałatek lub gotować i podawać jako jarzynę.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki