Podbiał pospolity – lecznicza roślina, zwiastun wiosny i zasnuwający uprawy chwast

Podbiał pospolity Podbiał pospolity

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) to wieloletnia bylina należąca do rodziny astrowatych. Jest jedną z pierwszych oznak wiosny, gdyż jej pędy kwitną w marcu, zanim jeszcze rozwiną się liście. Łacińska nazwa rośliny pochodzi od słowa tussis, które oznacza kaszel i nawiązuje do jego wykorzystywania w medycynie już w czasach starożytnych. W dalszym ciągu, każdemu z nas, znany jest syrop podbiałowy lub pastylki, którymi wspomagamy się podczas problemów z gardłem i kaszlu. W nazewnictwie ludowym na podbiał mówiło się także: boże liczko, grzybień, kaczyniec, końskie kopytka, ośla stópka, kniat.

Podbiał występuje pospolicie w całej Europie, a także w zachodniej i północnej Azji i północnej Afryce. W północnej Ameryce i Australii pojawił się jako gatunek zawleczony. W Polsce porasta przydroża, żwirowiska, pogorzeliska, hałdy węglowe, brzegi wód i wikliny. Spotkać go możemy na obszarze nizin, wzniesień i gór w partiach kosodrzewu. Preferuje gleby zwięzłe, gliniaste, wilgotne, zasadowe, bogate w węglan wapnia. Na lżejszych glinach rośnie tylko wtedy, gdy zawierają glinę. Jako chwast porasta uprawy szerokorzędowe i łanowe, koniczyny, lucerny, użytki zielone, brzegi pól, nieużytki i obszary ruderalne.

Opis botaniczny

Podbiał ma silnie rozwinięty system kłączy podziemnych, który może sięgać nawet do 60 cm w głąb i rozgałęziać się na przestrzeni 2 m. W korzeniu zawarte są pąki, z których roślina rozmnaża się wegetatywnie. Na jesieni z kłącza wyłaniają się czerwone, pokryte łuskami łodygi, które przy pierwszych promieniach słonecznych rozwijają się i wypuszczają kwiaty. Pędy kwiatowe mają długość od 5 do 15 cm, wyrastają bezpośrednio z kłącza, pokryte są gęsto brunatnymi lub purpurowymi łuskami.

Na końcu łodygi umieszczone są zwisające kwiatostany zakończone fioletowymi łuskowatymi koszyczkami kwiatowymi (anthodium), które mają średnice od 15 do 25 mm i zamykają się na noc. Kwiaty mają kolor intensywnie żółty. Wyglądem przypominają kwiaty mniszka lekarskiego, ale są smuklejsze i mniejsze.

Podbiał pospolity kwitnie od marca do kwietnia. Owoce dojrzewają już w kwietniu. Przybierają postać dużych i nagich łupków. Są brunatne lub jasnożółte, a na szczycie znajduje się biały, jedwabisty puch kielichowy.  Z jednego koszyczka kwiatowego może powstać od 200 do 350 nasion. Roznosi je wiatr. Rzucone na wilgotną glebę od razu kiełkują.

Dopiero kiedy  kwiaty uschną, pojawiają się odziomkowe liście, które wyrastają z podziemnego kłącza. Liście mają długie ogonki i kształt sercowaty. Brzegi są zatokowo wycięte i nierówno, fioletowo ząbkowane. Osiągają długość do 20 cm. Pierwsze listki są dwustronnie owłosione, później zaś spód liścia pozostaje pokryty białym kutnerem, a góra jest gładka, matowa i żywo-zielona.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki