Rzodkiew świrzepa – dzika forma rzodkwi zwyczajnej, zachwaszczająca uprawy

Rzodkiew świrzepa Rzodkiew świrzepa

Rzodkiew świrzepa jest jednoroczną rośliną jarą, prawdopodobnie dziką formą rzodkwi zwyczajnej – rośliny uprawnej. W polskiej florze to gatunek zawleczony, który obecnie rośnie pospolicie na całym niżu, na terenach podgórskich po rygiel dolny, na polach, na siedliskach ruderalnych i w ogrodach. Występuje na wszystkich rodzajach gleby, ale preferuje te lekkie, piaszczyste, suche, lessowe, lekko kwaśne, gliniaste lub mało żyzne, słabo uprawiane.

Rzodkiew jest chwastem segetalnym. Zachwaszcza głownie zboża jare, rzepak, rzepik, grykę, uprawy roślin strączkowych, kukurydzę, buraki, ziemniaki i rośliny kapustne. Potocznie nazywana jest łopuchą i często mylona z gorczycą polną i gorczycą białą, zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju.

Charakterystyka

Rzodkiew świrzepa (Raphanus raphanistrum L.) jest rośliną z rodziny kapustowatych. Ma cienkie, krótkie korzenie palowe, które schodzą wyprostowane w głąb oraz liczne korzenie boczne. Łodyga jest wzniesiona, rozgałęziona, u dołu pokryta szorstkimi włoskami, u góry zaś naga. Osiąga wysokość od 10 do 60 cm. Z łodygi wyrastają na rynienkowatych ogonkach liście. Dolne liście są lirowate, na szczycie głęboko wcięte, a górne lancetowate, ząbkowane, pokryte włoskami.

Kwiaty rzodkwi są jasnożółte lub białe, zebrane w kwiatostan groniasty z fioletowymi nerwami. Składają się z czterech płatków silnie rozchylonych na boki. Działki kielicha są czerwono-białe. W kwiecie znajduje się 6 długich pręcików rozchylonych na boki oraz jeden słupek. Pręciki i słupek dojrzewają równocześnie, dlatego roślina jest owadopylna i samopylna. Rozmnaża się z fragmentów łuszczyn.

Łopucha kwitnie od maja do lipca, a w uprawach okopowych do sierpnia. Owoc ma postać przewężonej łuszczyny zakończonej małym, ostrym dzióbkiem. Gdy dojrzeje, dziubek rozpada się na pojedyncze, jednonasienne, walcowate części. Nasiona są kuliste, długości ok. 3 mm. Jedna roślina wytwarza ok. 150 nasion, które wysiewają się podczas sezonu wegetacyjnego, a wschody pojawiają się przez cały rok. Nasiona kiełkują bardzo powoli, czasem dopiero na drugi rok, gdy łuszczyna ulegnie rozpadowi. Po owocu najłatwiej odróżnić świrzepę od bardzo podobnej do niej gorczycy białej.

Siewki pojawiają się na wiosnę i w lecie. Niższa część łodygi jest nieowłosiona, w kolorze białozielonym, ma ok. 1,5 cm i grubość ok. 1,5–2 mm. Liścienie mają kształt odwrotnie sercowaty, są grube i zielone, o zwykle fioletowych nerwach i raczej nieowłosionych ogonkach. Siewka ma liście skrętoległe, pierzasto unerwione. Pierwszy liść jest szarawozielony o długości do 3 cm, gęsto pokryty szorstkim owłosieniem.

czytaj dalej...

ROŚLINY WCALE NIE TAKIE ZNANE! SPRAWDŹ SIĘ W NIECODZIENNYCH PYTANIACH

[1/10] Które drzewo w średniowiecznej Europie było czczone jako symbol boga piorunów?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki