Cebula krymska zachwyca oryginalnym kształtem i smakiem!

Cebula krymska Cebula krymska

Cebula pochodzi prawdopodobnie z Azji, gdzie jeszcze spotkać można jej dzikie formy. W naszym kraju uprawia się ją na skalę towarową. Obecnie na rynku dostępna jest duża liczba odmian różniących się barwą, kształtem czy wielkością cebul. Jedną z ciekawszych jej form jest cebula krymska (jałtańska). Niestety w chwili obecnej, w Polsce, z dużą trudnością uzyskamy jej nasiona. A warto wysiać ją w ogrodzie, bo dobrze rośnie w naszych warunkach klimatycznych i jest niezwykle przyjemna w smaku.  

Charakterystyka

Cebule krymskie są średniego kształtu i – co charakterystyczne – mocno spłaszczone. Średnia ich masa wynosi 150 g, a średnica 7 cm. Zwykle gruba sucha łuska przybiera barwę czerwonofioletową lub purpurową, za to środkowe łuski są cienkie, miąższ jest biały lub jasnoróżowy. Cebule są nader słodkie z delikatną nutką ostrości, tak że można je jadać na surowo, jak jabłko.

Wymagania

Cebula jest rośliną klimatu umiarkowanego, dobrze rośnie już w temperaturze 10–12°C. Aby jej nasiona wykiełkowały, musimy zapewnić im 5–6°C (minimalna wynosi 2°C) i optymalną wilgotność podłoża, najszybciej wschody otrzymamy w 18°C. Siewki zniosą przymrozki do -3°C, lecz działanie niskich temperatur może odbić się na plonie. W czasie formowania główek (cebul) potrzebuje dużej ilości światła oraz temperatury na poziomie 16–20°C.  

Podczas panujących niskich temperatur i przez sadzenie roślin w chłodną ziemię możemy uzyskać ostre w smaku, a niekiedy gorzkie cebule. Aby otrzymać słodkie, zachować charakter krymskiej odmiany, musimy zapewnić im dogodne warunki.

Cebula posiada słabo rozwinięty, płytki system korzeniowy, przez co gorzej pobiera wodę i składniki pokarmowe. Z tego względu ma stosunkowo wysokie wymagania wodne i glebowe. Najlepiej rośnie na glebach o dobrej strukturze, próchnicznych i zasobnych, o dobrych warunkach wodnych i odczynie pH 5,8–6,5. Dobre pod cebule są więc gleby brunatnoziemne, czarnoziemne i wapniowcowe.

Zadbajmy, aby w glebie znajdowało się 120–160 mg N (NH4 + NO3), 60–80 mg P, 175–250 mg K, 60–80 mg Mg oraz 1000–1500 mg Ca (na 1 dm3). Pamiętajmy, że cebula jest wrażliwa na zasolenie, dlatego wybierajmy nawozy bez chloru. Zaleca się, by nie uprawiać roślin cebulowych po sobie nie częściej niż co 3–4 lata. Dobrym przedplonem dla cebuli są rośliny bobowate (strączkowe), zbożowe oraz ogórek.

Uprawa

Cebulę uprawiamy z siewu wprost do gruntu, z dymki lub z rozsady. Krymską produkujemy najczęściej tą ostatnią metodą.

czytaj dalej...

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Komentarzy (1)

  1. Robo

    Polecam ją na surowo! słodka soczysta i delikatna ;)

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki