Doradzamy, jak uprawiać truskawki, by cieszyć się obfitym zbiorem
Uprawa truskawki z nasion? Wyjaśniamy, jak siać i zbierać nasiona!
Zobacz także
Truskawka jest drugą co do wielkości produkcji i ważności najchętniej uprawianą rośliną sadowniczą w Polsce, a jej owoce mają dużą wartość odżywczą i smakową. Polska jest znaczącym eksporterem truskawki na rynek europejski, stale zwiększa się powierzchnia jej uprawy i liczba plantacji. Zwiększa się też uprawa odmian deserowych oraz uprawa sterowana.
Najczęściej truskawka uprawiana jest wegetatywnie z sadzonek, jednak możliwa jest także uprawa z nasion. Ponadto są takie odmiany, które rozmnaża się jedynie z nasion. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach truskawki, przygotowując się do ich siewu.
Wygląd nasion
Potocznie mówi się, że owocem truskawki jest jagoda, jednak z botanicznego punktu widzenia jest to jedynie owoc rzekomy. Czerwona część truskawki jest mięsistym dnem kwiatowym, owocem właściwym są małe orzeszki, nazywane też niełupkami. Są one rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni jagody.
Najczęściej są żółto-zielone, ale mogą mieć też kolor kremowy, czerwonawy, a nawet purpurowy, w zależności od odmiany. Niełupki mogą być osadzone w dużych lub płytkich zagłębieniach bądź też znajdować się na powierzchni owocu. W orzeszkach znajdują się nasiona, które rozwijając się, wydzielają substancje zrostowe powodujące rozrost dna kwiatowego.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion truskawki wynosi ok. 0,6 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 1700 nasion.
Zdolność kiełkowania
W temperaturze 18-22o C nasiona truskawki kiełkują po 14-20 dniach.
Kiedy i jak siać nasiona?
Możliwa jest uprawa truskawki z nasion, jednak wybierając tę metodę, należy pamiętać, że uzyskane w ten sposób rośliny nie są jednorodne i nie powtarzają cech rośliny matecznej, znacznie się od niej różniąc. Z nasion uprawia się głównie niektóre odmiany truskawki owocujące przez cały sezon. Ponadto są takie odmiany, których uprawa jest możliwa wyłącznie z nasion. Ten sposób rozmnażania jest trudniejszy, dlatego stosowany jest jedynie w pracach hodowlanych.
Wysiew nasion truskawek do skrzynek lub na palety pod osłonami możliwy jest od lutego do kwietnia. Nasiona wysiewa się płytko do ziemi ogrodniczej wymieszanej z torfem i piaskiem, lekko je wklepując. Do czasu wypuszczenia pierwszych kiełków zaleca się przykrycie doniczek folią. Otrzymane w ten sposób siewki pikuje się, gdy mają po 2-3 listki właściwe, by wzmocnić roślinę i pobudzić ją do intensywniejszego wzrostu.
czytaj dalej...TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]
Zobacz także
-
-
-
7891 , 1 , 0 , 0 Truskawka ananasowa – odmiana z białymi owocami
-
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl