Truskawka Elsanta – holenderska odmiana do uprawy gruntowej

Truskawki odmiany Elsanta Rozsada truskawek odmiany Elsanta

Truskawka Elsanta jest uznawana za podstawową odmianę stosowaną w uprawie sterowanej w gruncie i w produkcji pod wysokimi osłonami. Często też trzeba w jej wypadku korzystać z doświetlenia oraz ogrzewania, co jest dość drogim rozwiązaniem. To powoduje zatem, że znacznie chętniej hoduje się ją w Europie Zachodniej niż w Polsce. Warto zaznaczyć, że Elsanta powstała w Holandii poprzez skrzyżowanie odmian Gorella i Holiday.

Uprawa

Jeżeli decyduje się na uprawę pod osłonami, roślina ta powinna zostać posadzona w pojemniku wypełnionym w 80% torfem wysokim i w 20% – perlitem. Zbiorniki takie można rozłożyć na folii tuż przy glebie lub ustawić na stelażach. W takim wypadku Elsanta będzie potrzebowała osobnego nawadniania i nawożenia.

Alternatywną opcją jest też mieszanka torfu niskiego i kory sosnowej.

Roślina

Dobrze sprawdza się na żyznej i wilgotnej glebie. Rośnie silnie, ale – mimo tego, że jej sadzonki są naprawdę okazałe – wydaje o połowę mniej owoców niż przykładowo odmiana Senga Sengana. Ogólnie Elsanta rośnie luźno i w sposób wznoszący się. Liście ma błyszczące, szerokie, owalne i dosyć duże, bo na jeden mogą się składać aż cztery listki. Ogonki liściowe zaś będą pokryte drobnymi włoskami, a łodygi kwiatostanowe okażą się grube i rosnące wysoko do liści. Kwiatostany zawsze będą miały sporą liczbę kwiatów.

Owoce

Będą się charakteryzowały niezwykłą siłą połysku skórki, która osiąga kolor jasnoczerwony (jaśniejszy na wierzchołku). Miąższ również będzie lekko czerwony, a przy tym kwaskowaty w smaku i naprawdę jędrny, dzięki czemu truskawki Elsanty bardzo dobrze zniosą transport czy kilkudniowe przechowanie w neutralnych warunkach. Poza tym owoce te osiągają spore rozmiary, a ich kształt będzie stożkowaty, mocno zwężający się ku dołowi. Kielich będzie się bardzo ładnie oddzielał.

Zbiór

Przypada na okres od połowy lipca do połowy sierpnia (zbiór opóźniony). Elsantę sadzi się zaś w maju, często do połowy czerwca. Truskawki dojrzewają zazwyczaj w ok. 3 dni po tym, jak dojrzeją truskawki Kama, i na ok. 4 dni przed zbiorem Sengi Sengany. Jak już wcześniej wspomniano, plenność Elsanty w Polsce jest raczej średnia. Jej owoce świetnie jednak nadają się do celów deserowych.

Odporność

Truskawka Elsanta bardzo słabo radzi sobie z mrozem. Zauważa się, że temperatura ok. -20°C przy gruncie, nawet gdy brak śniegu, może spowodować jej całkowite wymarznięcie. Poza tym jest ona mocno podatna na choroby systemu korzeniowego i mączniaka, ale nie podda się tak łatwo białej czy czerwonej plamistości liści. Może jednak zostać porażona przez szarą pleśń. W wypadku zapobieżenia tej ostatniej tuż po zbiorze owoców dobrze jest skosić i usunąć liście – robi się to jednak tylko na plantacjach w ogólnie dobrym stanie i zazwyczaj po wilgotnym lecie. Przykładowo można zastosować Sadoplon 75 WP (trzeba go jednak unikać przy ostatnich opryskach w trakcie kwitnienia, bo może powodować gorzknienie truskawek).

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czarnocka A. (red.), „Program ochrony roślin sadowniczych 2014”, wyd. Hortpress, Warszawa 2014 r., s. 153–154.

Danek J., „Jagodnik po zbiorach” [w:] „Działkowiec”, nr 7/2007 r., s. 36.

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., s. 187–191.

Kupczak K. (red.), „Odmiany truskawki”, wyd. Plantpress, Kraków 2013 r., s. 42.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 625.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 90.

Żurawicz E. (red.), „Truskawka i poziomka”, PWRiL, Warszawa 2005 r., s. 46.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki