Truskawka Selva – odmiana popularna na całym świecie! Dowiedz się, czym zdobyła uznanie!

Truskawka Selva jest uznawana za najlepszą spośród wszystkich odmian powtarzających. Zapewne właśnie z tego powodu jest najpowszechniej uprawiana nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Zachodniej. Twierdzi się, że w takich krajach jak Anglia, Francja czy Belgia hodowcy zbierają rocznie z jednego hektara nawet do 30 ton jędrnych i zdrowych owoców. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej kalifornijskiej roślinie otrzymanej dzięki krzyżówce truskawki Brighton z okazem będącym połączniem odmian Tufts i Pajaro.

Roślina

Jak większość truskawek, tak i ta jest mało wytrzymała na mróz. Rośnie luźno i rozłożyście, a przy tym raczej średnio silnie. Tworzy również mocno rozgałęzione kwiatostany o wielu dużych kwiatach dorastających zazwyczaj do wysokości liści. Ważne jest też to, że Selva wydaje owoce na rozłogach. Poza tym blaszki liściowe ma skórzaste, jasnozielone.

Owoce

Atrakcyjność tej odmiany dostrzegana jest właśnie w jakości wydawanych przez nią truskawek. Zaleta ta stanowczo przeważa nawet nad tym, że Selvę uznaje się za średnio plenną. Co do samych owoców: są przede wszystkim duże, ale o różnym kształcie (od po prostu stożkowatych, przez sercowate, po sercowatokuliste). Zdarza się, że bywają leciutko żebrowane. Ich miąższ okaże się niezwykle zbity, ale, niestety, mało aromatyczny. Będzie też widocznie jaśniejszy niż skórka, która z kolei najczęściej przybiera kolor czerwonoróżowy, chociaż rozjaśniony przy kielichu. Będzie także pięknie błyszczeć i nie wykaże podatności na otarcia. Jeśli chodzi zaś o kielich, to jego oderwanie będzie mogło stanowić pewną trudność.

Uprawa

Jeżeli chcielibyśmy hodować Selvę w gruncie w sposób sterowany, to należałoby posadzić ją na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią. Za sadzonki mogą posłużyć i te doniczkowane, i świeże, ale też frigo. W polskich warunkach wielkość plonu wyniesie przeciętnie 10 ton na hektar. Należy pamiętać, że będzie to uprawa roczna lub dwuletnia.

Zbiór i przechowywanie

Ponieważ truskawka Selva należy do odmian powtarzających, to owocować będzie od wiosny aż do jesieni, dopóki nie zaczną się pierwsze przymrozki. Ważne jest, że niezależnie od okresu wyda ona mniej więcej taki sam plon. Gdybyśmy jednak chcieli zwiększyć zbiór letnio-jesienny, to powinniśmy pamiętać o usunięciu – w maju i czerwcu – nowo wyrośniętych kwiatów.

Ze względu na jędrność wydawanych truskawek roślina ta idealnie nada się do transportu. Sprawdzi się dobrze w uprawie towarowej, ponieważ jej owoce będzie można bez problemu przechowywać przez krótki czas w warunkach pokojowych. Warto dodać, że w ramach ochrony przed chłodem Selvę dobrze jest obłożyć słomą.

Odporność

Odmiana ta jest obojętna na długość dnia. Poza tym nie podda się łatwo chorobom systemu korzeniowego, czy też infekcjom liści. Mimo tego trzeba jednak uważać w jej przypadku na szarą pleśń, białą i czerwoną plamistość liści, mączniaka lub werticiliozę. Na szczęście ulega ona tego typu porażeniom w niewielkim stopniu.

Zastosowanie

Ze względu na swoją wytrzymałość, powtarzalność owocowania i świetną jakość truskawek Selva nada się do wielu celów. Można ją przeznaczyć zarówno do uprawy towarowej, jak i amatorskiej. Ale nie tylko. Sprawdzi się ona również jako roślina ozdobna, w zależności od uformowania – pnąca lub wisząca (przez wzgląd na swoje obfite i rozległe rozłogi).

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Czynczyk A., Lange E., Mika A. i in., „Sadownictwo”, Warszawa 2002 r., s. 369.

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., s. 193.

Kupczak K. (red.), „Odmiany truskawki”, wyd. Plantpress, Kraków 2013 r., s. 104.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 647.

Żurawicz E. (red.), „Truskawka i poziomka”, PWRiL, Warszawa 2005 r., s. 62–63.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki