Przedstawiamy truskawkę Albion – pnącą odmianę, powtarzającą owocowanie

Truskawki pnące Albion Truskawki pnące Albion

Truskawka Albion to stosunkowo nowa odmiana, którą uzyskano na Uniwersytecie Kalifornijskim poprzez krzyżówkę typu Diamante z okazem Cal.94.16-1. Należy ona do roślin powtarzających owocowanie, a przy tym jest jednym z przedstawicieli odmian pnących, które da się hodować nie tylko w gruncie, lecz także w wiszących pojemnikach.

Roślina

Jest, niestety, mało wytrzymała na chłód. Rośnie dość słabo i luźno, a owoce zawiązuje na licznych rozłogach, które są jej potrzebne właśnie do rozmnażania. Nie jest to wcale takie oczywiste, szczególnie w odniesieniu do wiedzy o tym, że truskawkę tę zaliczamy do roślin pnących, co zapewne kojarzy nam się z tworzeniem pnączy. Owszem, Albionowi można nadać taki kształt, ale wyłącznie przez sztuczne uformowanie, z natury bowiem jego rozłogi będą po prostu zwisać.

Owoce

Nie ma co ukrywać, że truskawki należące do tej odmiany cieszą oko. Osiągają bowiem nad wyraz regularny kształt – zawsze są praktycznie idealnie stożkowate i duże. Ich skórka jest mocno czerwona i błyszcząca. Miąższ natomiast charakteryzuje się jędrnością i soczystością. Poza tym jest słodki i ma zazwyczaj kolor od jasnoróżowego po jasnoczerwony.

Uprawa

Ziemia, w której posadzimy truskawkę Albion, powinna być zasobna w próchnicę. Dobrze też wybrać miejsce zaciszne, ale z dostępem do słońca. Jako nawóz najlepszy okaże się kompost, szczególnie w wypadku uprawy balkonowej. Jeśli będziemy chcieli uzyskać nieco większe plony, powinniśmy jeszcze na wiosnę oberwać kwiaty i uciąć nowe pędy, które spowalniają rozwój rośliny.

czytaj dalej...

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki