Truskawka Honeoye – przepyszna i ceniona odmiana

Truskawki odmiany Honeoye Truskawki Honeoye

Nie ma chyba osoby, która nie wie, jak wyglądają owoce truskawki. Nie każdy jednak zna historię powstania tej cenionej na całym świecie rośliny. A powstała zupełnie przypadkiem! Do Europy z terenów Ameryki Północnej sprowadzono poziomkę chilijską i poziomkę wirginijską. Pewnego dnia zaobserwowano, że oba gatunki samoistnie zapyliły się krzyżowo, dając nowy gatunek o trzykrotnie większych owocach. Następnie pewien francuski botanik dowiódł, że nasiona nowo powstałej rośliny stanowią dobry materiał rozmnożeniowy. Od tej pory rozpoczęto produkcję truskawek na szeroką skalę. Uprawia się je we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego. W Europie Polska jest jednym z przodujących w produkcji truskawek krajów. Rocznie zbiór wynosi ponad 150 tys. ton. Połowę stanowią owoce deserowe, reszta wykorzystywana jest w przemyśle przetwórczym i zamrażalnictwie. Odmianę Honeoye wyselekcjonowano w USA, w Stacji Doświadczalnej Geneva. W uprawie znajduje się już od ponad 30 lat.

Opis botaniczny

Truskawki Honeoye to byliny o bardzo krótkich pędach i liściach, lecz silnym, mocno rozwiniętym systemie korzeniowym. Rośliny mają pokrój luźny, lekko rozłożysty. Wiosną, w maju, pojawiają się obupłciowe kwiaty, a po mniej więcej miesiącu (przełom maja i czerwca) zaczyna się dojrzewanie owoców. Kwiaty wyrastają poniżej liści, przez co są bardziej chronione przed przymrozkami. Owoce są średniej wielkości, jędrne, bardzo smaczne. Po kwitnieniu zaczynają wyrastać rozłogi, na których po owocowaniu wykształcają się młode rośliny służące do wegetatywnego rozmnażania. Honeoye wytwarza niewiele rozłogów.

Wartość odżywcza i lecznicza

Truskawki są bogatym źródłem witamin A, C, B1, B2, E, K, PP, soli wapnia, fosforu, żelaza, selenu, kwasu foliowego i pantotenowego. Zawierają znacznie większą ilość witaminy C niż cytryna czy pomarańcza. Cenione są również za niską kaloryczność przy wysokiej wartości odżywczej, włączane są do diet odchudzających. Dzięki zawartości witamin i składników mineralnych wzmacniają organizm, poprawiają pracę układu pokarmowego, poprawiają stan cery i włosów, odkwaszają organizm i nawadniają. Niestety są alergenne – mogą wywoływać alergię pokarmową objawiającą się pokrzywkami.

Wymagania

Truskawka może być uprawiana w każdym rejonie naszego kraju. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Tylko wtedy uzyska się owoce smaczne, aromatyczne, słodkie i o wysokich walorach estetycznych. Najlepiej rośnie na glebach lżejszych, napowietrzonych o dobrych stosunkach wodnych. Wrażliwa jest na suszę, należy utrzymywać dostateczną wilgotność gleby.

Odmianę Honeoye poleca się do uprawy towarowej, ma dużą wartość produkcyjną. Nadaje się również do uprawy amatorskiej. Odmiana ta przydatna jest również do uprawy przyspieszonej. Posiada wysoką odporność na mrozy, choroby liści, a owoce odporne są na szarą pleśń. Niestety jej system korzeniowy wrażliwy jest na choroby powodowane przez grzyby z rodzaju Verticillium.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 360–386.

Gorgol Z., „Truskawkowe szaleństwo” [w:] „Lubelskie Aktualności Rolnicze”, nr 6/2014 r., s. 58.

Gwozdecki J., „Kusząca słodycz poziomek i truskawek” [w:] „Ogrody”, nr 7/2005 r., s. 32.

Król K., „Odmiany truskawek do uprawy na działce” [w:] „Działkowiec”, nr 7/2009 r., s. 40.

Rejman A. (red.), „Pomologia”, PWRiL, Warszawa 1994 r., s. 619.

Żurawicz E. (red.), „Truskawka i poziomka”, PWRiL, Warszawa 2005 r., s. 49.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki