Truskawka Senga Sengana – faworytka upraw amatorskich i przemysłowych!

Truskawka Senga Sengana jest niezmiennie, od wielu lat, traktowana jako czołowa polska odmiana przemysłowa. Może właśnie z tego powodu znana jest szerokiemu gronu odbiorców jako Faworytka. Wyhodowano ją w Niemczech poprzez krzyżówkę odmian Markee oraz Sieger. Dziś świetnie sprawdzi się zarówno w uprawie towarowej, jak i amatorskiej.

Roślina

Będzie silna, a przy tym zwarta, choć lekko rozłożysta. Charakteryzuje ją także bardzo obfite ulistnienie, na które składają się liście zazwyczaj duże, lśniące, o ciemnozielonej i ząbkowanej powierzchni. Warto też zauważyć, że ogonki liściowe są tej samej długości co łodygi kwiatostanowe, które z kolei mają tendencję do pokładania się pod wpływem owoców. Same kwiatostany zaś są uposażone w pokaźną liczbę kwiatów dorastających do obszaru liści.

Owoce

Truskawki zrodzone przez Sengę Senganę drobnieją wraz z etapami owocowania – z początkowo dorodnych stają się malutkie; ich przeciętna masa wyniesie ok. 8 g. Jeśli chodzie o ich kolor, to jest on zachęcająco czerwony jednolicie na całej powierzchni oraz w miąższu. Ten z kolei ceniony jest ze względu na swój niezwykły aromat, ale i kwaskowaty smak, chociaż trzeba przyznać, że jest mało jędrny. Sok z tego typu truskawek będzie oczywiście wyraźnie czerwony. Kielich bardzo łatwo oddzieli się od owocu, co stanowi kolejną zaletę tej odmiany.

Ciekawe jest to, że Senga przybiera różne kształty – od sercowatego, przez szerokostożkowaty ze ściętym wierzchołkiem, po kulistonerkowaty.

Ze względu na swoje wszystkie walory roślina ta idealnie nadaje się i do natychmiastowej konsumpcji, i na przetwory, ale też na mrożonki.

Zbiór i przechowywanie

Ten rodzaj truskawki można zaliczyć do typu średnio późnego i bardzo dobrze plennego. Owoce dojrzeją w ok. 12–14 dni po odmianie Surprise des Halles, a ich okres zbioru będzie niezwykle długi – wyniesie aż do 25 dni. Trzeba je jednak bardzo ostrożnie przechowywać, ponieważ mogą zgnić. Dlatego też w ich wypadku daleki transport nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Oprócz tego należy pamiętać, że owoce te reagują na zbyt suche powietrze i wtedy z kolei drobnieją.

czytaj dalej...

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Komentarzy (2)

  1. Cece

    czy to dobra odmiana do doniczki na balkon?

  2. Loki

    to juz lepiej miec jakas powtarzajaca odmiane na balkon albo nie wiem, moze smaczna Kent, albo zwisajaca Temptation ?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki