Sadzonki truskawek frigo - co to takiego? Poznaj terminy sadzenia i zbioru

Uprawa truskawek Uprawa truskawek

Nowoczesne metody uprawy owoców jagodowych pozwalają na znaczne opóźnienie terminu ich zbioru. Kto nie chciałby cieszyć się pysznymi truskawkami u schyłku lata albo na przedwiośniu? Takie właśnie możliwości otwierają przed nami sadzonki truskawek frigo.

Sadzonki frigo – co to takiego?

Mianem tym określa się sadzonki, wykopane z matecznika po wejściu w stan pełnego spoczynku, najczęściej w listopadzie, i przechowywane w chłodni, w temperaturze -1 do -2°C, aż do późnej wiosny lub lata następnego roku. Termin frigo pochodzi z języka niemieckiego i wywodzi się od nazwy przyrządu, stosowanego do pomiarów temperatury w chłodni – frigometer. Jako pierwsi tę metodę przechowywania sadzonek zastosowali jednak nie Niemcy, lecz plantatorzy kalifornijscy, którzy poszukiwali sposobu na zapewnienie truskawkom właściwych warunków do zimowego spoczynku. Choć polski klimat gwarantuje krzewom jagodowym wystarczająco niskie temperatury zimowania, sadzonki frigo, produkowane u nas od 1990 r., są coraz chętniej wykorzystywane w uprawie sterowanej, obliczonej na zbiory plonów o nietypowych porach roku – od lipca do marca.

Jakość sadzonek

W zależności od średnicy korony (zgrubiałej części pędu) sadzonki frigo dzieli się na trzy wybory:

  • jako A+ oznacza się sadzonki duże i zarazem najwartościowsze, z koroną o średnicy powyżej 15 mm;
  • do grupy A (standard) trafiają sadzonki o pędach grubych na 10-15 mm;
  • sadzonki oznaczone jako wybór B mają korony o średnicy poniżej 10 mm.

Wszystkie sadzonki frigo, o ile zimowały w odpowiedniej temperaturze i nie stały się siedliskiem patogenów, bardzo dobrze przyjmują się nawet w mniej żyznych i suchszych glebach i rosną niezwykle szybko. Sadzonki o najgrubszych koronach wydają jednak więcej kwiatostanów i owoców, dlatego też zaleca się kupować wyłącznie rośliny oznaczone jako A+ bądź A.

Odmiany

Najlepszą odmianą truskawek do produkcji sadzonek frigo jest holenderska Elsanta, która wydaje obfite późne plony. Niestety odmiana ta wykazuje wrażliwość na choroby systemu korzeniowego, dlatego jej uprawa wiąże się z koniecznością dezynfekcji gleby. Można też sadzić Elsantę w workach foliowych, wypełnionych odkażonym podłożem. Dobre późne plony wydają również truskawki Onebor i Kent, a także Selva, która jest obojętna na długość dnia słonecznego, oraz odmiany powtarzające – Geneva i Mara des Bois.

Termin sadzenia i zbioru

Sadzonki frigo przenosi się do gruntu od połowy maja. Uprawa założona w tym terminie wyda owoce w pierwszej połowie lipca. Nie należy wysadzać truskawek frigo później niż w ostatniej dekadzie czerwca, ponieważ owoce roślin posadzonych w lipcu będą narażone na uszkodzenia, wywoływane przez jesienne przymrozki. Warto też pamiętać, że im później będziemy sadzić truskawki, tym słabszy plon otrzymamy zarówno w pierwszym, jak i w kolejnych sezonach. Rośliny przenoszone do gruntu latem wymagają znacznie częstszego i obfitszego podlewania i gorzej owocują.

Miejsce uprawy

Uprawę truskawek z przeznaczeniem na opóźniony zbiór można założyć zarówno w gruncie bez osłon, jak i w ogrzewanej lub nieogrzewanej szklarni czy tunelu. W drugim i trzecim przypadku termin sadzenia można przesunąć aż do sierpnia, a plony uzyskuje się dwukrotnie: w październiku i w lutym lub w marcu. Na obfitość plonu i jakość owoców znacząco wpływa sztuczne doświetlanie uprawy.

Autor: Małgorzata Długosz

Bibliografia:

  1. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 1997, s. 188-191.
  2. Gruca Z., Sterowana uprawa truskawek, „Działkowiec”, nr 12/2009, s. 40.
  3. Sadownictwo, red. Z. Legańska, Warszawa 2002, s. 380-382.
  4. Truskawka i poziomka, red. E. Żurawicz, Warszawa 2005, s. 87-95.

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki