Dynia patison Okra - plenna i łatwa w uprawie odmiana o smacznych owocach

Dynia patison Okra Dynia patison Okra

Jeśli marzysz o plennej odmianie patisona produkującej smaczne owoce wybierz odmianę Okra. Charakteryzuje się wysoką liczbą żeńskich kwiatów, co daje duży plon i jest łatwa w uprawie.

Charakterystyka

Patison Okra tworzy bujne, jednopienne rośliny o krzaczastym pokroju wykazujące większa liczbę kwiatów żeńskich w stosunku do męskich. Ciemnozielone łodygi zakończone są jasnozielonymi blaszkami liściowymi bez lub z lekko widocznymi wcięciami.

Z kremowożółtych kwiatów zawiązywane są zielone, muszlowate, pozbawione brodawek, delikatnie błyszczące owoce pokryte rozmytymi jasnozielonymi marmurkowatymi plamkami. Patisony odmiany Okra są średniej wielkości – osiągają zwykle maksymalną długość 6,5 cm i średnicę 14 cm.

Uprawa

Patisona Okra możemy uprawiać z siewu wprost do gruntu lub z produkcji rozsady, choć częściej polecana jest druga metoda, dzięki której szybciej (o ok. 2 tygodnie) uzyskamy większy i lepszej jakości plon.

Pierwszym etapem w produkcji rozsady jest siew nasion – a te wysiewamy w połowie kwietnia (najpóźniej do początku maja) po 2 sztuki do doniczek wypełnionych substratem torfowym (średnica 8-10 cm). Po wykiełkowaniu usuwamy słabszą roślinę, a drugą pozostawiamy w pojemniku do połowy maja. Po przejściu majowych przymrozków wysadzamy zahartowaną rozsadę do gruntu w rozstawie 80-100 x 80 cm.

Owoce odmiany Okra możemy zebrać już w lipcu jeśli zależy nam na produkcji konserw lub kiszeniu, a jeśli myślimy o większych patisonach zbiór możemy przeprowadzić we wrześniu. Zebrany plon możemy przechowywać do wiosny przy odpowiednich warunkach przechowalniczych (temperatura 0°C).

Zastosowanie

Najlepsze do kwaszenia i konserwowania są owoce o średnicy ok. 3 cm, większe polecane są do bezpośredniego spożycia lub doskonale sprawdzą się jako dodatek do potraw. Owoce odmiany Okra możemy również wydrążyć i nafaszerować.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki