Kapusta chińska – doskonała do jesiennej uprawy

Kapusta chińska Uprawa kapusty chińskiej

Kapusta chińska w pierwszym momencie może się skojarzyć z kapustą pekińską. Nic bardziej mylnego. To warzywo bowiem, znane też pod takimi nazwami jak pak choy czy chińska boćwina, w ogóle nie tworzy główek, a jego częściami jadalnymi są mięsiste ogonki liści oraz ich blaszki, które jednak mogą mieć gorzkawy smak. Warto też zaznaczyć, że kapusta ta nie jest znana w stanie dzikim, a dziś uprawia się ją głównie w rejonach jej pochodzenia, czyli w Chinach, Wietnamie czy na Filipinach. W Europie z kolei jej największym hodowcą jest Holandia. W Polsce zaś to roślina wyjątkowo mało znana, a już na pewno nie szerszemu gronu konsumentów, choć zauważa się wzrost jej popularności.

Opis

Jak już wspomniano, ta jednoroczna odmiana kapusty zamiast główki wytwarza zazwyczaj średnio zwartą rozetę liści o długich i soczystych ogonkach, które mogą różnić się kolorem. I tak też odmiany białoogonkowe będą miały szerokie ogonki i ciemnozielone blaszki liściowe. Odmiany zielonoogonkowe z kolei charakteryzują się szerszymi u nasady zielonymi ogonkami i jaśniejszymi liśćmi. Warzywo to będzie też miało słabo rozwinięty system korzeniowy, a jeśli chodzi o jego wzrost, to może mieć on dużą rozpiętość – od 15 cm w wypadku form karłowych, przez odmiany zwykłe mające ok. 30–40 cm, po wysokie o wymiarze 60 cm.

Wymagania

Gleba, której potrzebuje kapusta chińska, musi być żyzna, o pH 6,5–7,0, bogata w próchnicę i dobrze wilgotna. Ogólnie roślina ta będzie wymagała nawadniania, szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie, a powietrze – suche. Poza tym należy ją sadzić na osłoniętych stanowiskach, ponieważ może się wywracać w wyniku silnych porywów wiatru. Na oba te czynniki wpływ ma wspomniany już słabo rozwinięty system korzeniowy.

Należy też pamiętać, że kapusta ta najbardziej lub klimat umiarkowany chłodny i wilgotny i jest rośliną dnia długiego. Temperatura potrzebna do kiełkowania kształtuje się na poziomie ok. 20°C, ale do prawidłowego wzrostu wystarczy już nawet 13°C. Z kolei najniższa tolerowana temperatura to 10°C (tylko starsze rośliny poradzą sobie z przymrozkami do -5°C).

Zmianowanie

Kapusty chińskiej nie hoduje się w ziemi po innych roślinach kapustowatych, chyba że przerwa w uprawie wynosi co najmniej 4 lata. Na wiosnę można ją posadzić po ogórkach i selerze, zaś jesienią – po roślinach motylkowych, zielonym grochu i ziemniakach.

czytaj dalej...

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki