Bielinek kapustnik – szkodnik roślin kapustnych. Sprawdź, jak z nim walczyć!

Bielinek kapustnik Bielinek kapustnik - jaja i gąsienice

Prawdopodobnie większości z nas w dzieciństwie sprawiało radość łapanie motyli. Najczęściej przez nas spotykanym na łące był bielinek kapustnik (Pieris brassicae), który jak się później okazywało, był groźnym szkodnikiem kapusty i kalafiora. Do dziś stanowi zagrożenie dla ich upraw, lecz z roku na rok coraz mniejsze. Blisko spokrewniony jest z innym szkodnikiem, bielinkiem rzepnikiem.

Charakterystyka szkodnika – po czym go rozpoznać?

Owad dorosły: motyl o kremowobiałych, często z żółtym odcieniem, skrzydłach o rozpiętości 5–6 cm. Naroża przedniej pary są ciemne, a u samic dodatkowo występują po dwie czarne kropki.

Jaja: żółtawe, wydłużone, lekko żebrowane, gruszkowatego kształtu. Składane są w złożach nawet po kilkadziesiąt sztuk.

Gąsienice: dorastają do 40 mm długości, są szarożółte w ciemne plamki z czarną głową.

Szkodnik ten zimuje w postaci poczwarki na płotach, pędach drzew, ścianach.

Dla porównania: bielinek rzepnik składa pojedyncze jaja lub po kilka sztuk, a jego gąsienice są owłosione, zielone z delikatnymi żółtymi paskami.

Rozwój szkodnika

W ciągu sezonu pojawiają się dwa pokolenia bielinka kapustnika. Wylatuje on wiosną pod koniec kwietnia na chwasty z rodziny kapustowatych i składa na dolnej stronie liści jaja. Z nich wylęgają się gąsienice żerujące na roślinach, a następnie wyrastają na motyle. Te przenoszą się na uprawiane przez nas rośliny kapustne i tam składają jaja. Przez sierpień na liściach warzyw rozwijają się gąsienice bielinka, a że zwykle pozostają przez cały okres na jednej roślinie – ogołacają je, żerując aż do końca września.

Rośliny żywicielskie

Bielinki preferują rośliny z rodziny kapustowatych. Jak już wyżej wspomniano, na chwastach składane są jaja pierwszego pokolenia, dla roślin warzywnych zaś niebezpieczne jest drugie pokolenie. Szczególnie chętnie żerują na kapuście głowiastej, kapuście włoskiej, kapuście pekińskiej, kalafiorze, brokule oraz rzepaku.

Objawy żerowania i szkodliwość

Jeszcze do niedawna bielinek kapustnik powodował ogromne straty w plonie, obecnie ze względu na duży spadek liczebności tego szkodnika nie jest on już wielkim zagrożeniem dla naszych upraw. W mniejszym nasileniu występowania gąsienice wygryzają otwory w liściu, jeśli pojawiają się w większej liczbie, mogą wyjadać całe liście – objadają je do szkieletu (grubszych nerwów). W kalafiorze i brokule wyżerają również znaczną część róży i pozostawiają wewnątrz odchody.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki