Kapusta pekińska - wszystko o uprawie, siewie i wymaganiach

Kapusta pekińska Kapusta pekińska

Kapusta pekińska jest już niemal tak samo popularna jak rodzima kapusta głowiasta biała czy czerwona. Coraz częściej gości na polskich stołach jako baza do surówek i sałatek. Znajdziemy ją w każdej budce z jedzeniem typu fast food, ale także na talerzach w wykwintnych restauracjach. Nadaje się do jedzenia nie tylko na surowo, ale także w wersji gotowanej czy nawet kiszonej.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Amatorsko kapusta pekińska może być z powodzeniem uprawiana na terenie całego kraju, jednak wymaga zapewnienia optymalnych warunków, szczególnie jeśli chodzi o temperaturę, wilgotność oraz jakość gleby i jej zasobność w składniki mineralne.

Najlepiej rośnie na glebach żyznych i próchnicznych z uwagi na słabo wykształcający się system korzeniowy. Dobrze sprawdzają się gleby torfowe o poziomie pH mieszczącym się w granicach od 6,5 do 6,8. Aby uprawa na glebach lekkich kończyła się powodzeniem, wymaga nawożenia dużą ilością obornika.

Słaby system korzeniowy jest również powodem tego, że kapusta pekińska wymaga stabilnego, utrzymującego się na względnie stałym poziomie nawilżenia. Zbyt mała ilość wody będzie skutkowała przedwczesnym wybijaniu w pędy kwiatostanowe, a w skrajnych przypadkach po prostu zasychaniem roślin.

Kolejna problemowa kwestia to temperatura. Choć po wykształceniu główek kapusta dobrze radzi sobie z okresowymi przymrozkami sięgającymi nawet 4 stopni Celsjusza poniżej zera, to w okresie wchodów konieczne jest zapewnienie jej temperatury na minimalnym poziomie 16 stopni, a optymalnym – ok. 21 stopni Celsjusza.

Ostatnia kwestia to konieczność ochrony główek kapusty przed działaniem wiatru. Także tutaj przyczynę stanowi słaby system korzeniowy oraz duży i szybki przyrost masy. Duże główki, na skutek działania nie tylko wiatru, ale także intensywnych opadów, mogą się przewracać.

Kiedy uprawiać?

W przypadku uprawy kapusty pekińskiej w tunelach foliowych lub szklarniach wysiewa się ją w połowie stycznia na zbiór kwietniowy oraz na początku sierpnia na zbiór jesienny w listopadzie.

W przypadku siewu bezpośrednio do gruntu, od połowy lipca do połowy sierpnia. Wówczas zbiorów można się spodziewać po około 50 dniach.

Przygotowanie stanowiska

Kapusta pekińska może być uprawiana jako poplon po wszystkich warzywach, jakie schodzą z pola w połowie lipca, czyli m.in. po ziemniakach, grochu lub fasoli szparagowej, sałacie albo szpinaku. W związku z tym, że byłoby to rajem dla szkodników i patogenów wywołujących choroby, nie należy uprawiać kapusty pekińskiej po innych warzywach kapustnych.

Jeśli chodzi o przygotowanie gleby przed uprawą, to po zbiorze przedplonu należy ją skultywatorować i zabronować. Ewentualnie zamiast kultywatorowania przed bronowaniem, można glebę płytko zaorać na głębokości ok. 20cm.

W uprawie towarowej niezwykle ważne jest nawożenie ze względu na niejednokrotnie już podkreślane duże wymagania kapusty pekińskiej pod tym względem. O ile obornik w średniej dawce 40t/ha powinien być zastosowany przy uprawie przedplonu, o tyle przed zasadniczą uprawą, trzeba ten sposób nawożenia uzupełnić o zastosowanie nawozów mineralnych.

Dawki nawozów mineralnych:

Azot – 150kg na hektar (pierwsza dawka przed siewem, reszta podzielona na 2-3 dawki stosowane w 3-4-tygodniowych odstępach)

Fosfor – 115kg na hektar (przy kultywatorowaniu i bronowaniu)

Potas – 260kh na hektar (razem z fosforem, przy kultywatorowaniu i bronowaniu)

Magnez – 120kg na hektar (tylko w przypadku konieczności przeprowadzenia wapnowania)

czytaj dalej...

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki