Zwalczamy najgroźniejsze choroby brzoskwiń!

Kędzierzawość liści brzoskwini Kędzierzawość liści brzoskwini

Brzoskwinie porażane są przez wiele chorób. Wielu z nich można uniknąć albo je ograniczyć przez zastosowanie właściwych zabiegów agrotechnicznych, odpowiedniego doboru odmian, starannej uprawy oraz wyboru dobrego stanowiska pod uprawę. Obecnie znajduje się niewiele zarejestrowanych środków do zwalczania chorób brzoskwini. Zalecenia i preparaty podane są w aktualnym „Programie roślin sadowniczych”. Warto się z nim zaznajomić. Poniżej znajdują się opisy najczęściej występujących chorób brzoskwini.

Kędzierzawość liści brzoskwini

Choroba wywoływana przez grzyb Taphrina deformans. Zimują zarodniki konidialne, które wiosną dokonują infekcji. Porażane są najczęściej liście, rzadziej kwiaty i owoce. Choroba objawia się deformacjami (skręceniami, zmarszczeniami, bąblami) blaszki liściowej. W miejscu przerośnięcia grzyba pojawiają się zgrubienia, chlorotyczne plamy, początkowo żółknące, później brunatniejące. Na uszkodzonej blaszce liściowej często obserwowany jest delikatny nalot grzyba w stadium workowym. W czerwcu liście opadają z drzewa. Grzyb zwalcza się zimą lub wczesną wiosną. Stosuje się 1–2 opryski środkami miedziowymi w okresie po opadnięciu liści przed nabrzmieniem pąków (jesień – przedwiośnie). W czasie nabrzmiewania pąków należy stosować fungicydy dodynowe i tiuramowe.

Mączniak prawdziwy brzoskwini

Czynnikiem chorobotwórczym jest grzyb Sphaerotheca pannosa var. persicae. Zimuje na pędach i pąkach w postaci grzybni i otoczni z zarodnikami. Poraża pędy, zawiązki, owoce i liście. Na górnej stronie blaszki liściowej widoczne są małe, żółte plamy. Dolna strona pokryta białymi plamami z jasnoszarym nalotem. Następuje defoliacja liści. Pędy i owoce pokrywają żółte plamy i szarobiały nalot. Silnie porażone pędy zasychają. Należy je koniecznie wyciąć i spalić. Obecnie brak jakichkolwiek zarejestrowanych środków.

Parch brzoskwini

Sprawcą choroby jest grzyb Cladosporium carpophilum. Poraża przede wszystkim owoce, ale również liście i niezdrewniałe pędy. Objawy na owocach występują w postaci małych, oliwkowych, chlorotycznych plam, później brunatniejących. Przypominają plamy parcha jabłoni. Przy silnym porażeniu dochodzi do pękania owoców. Objawy mogą się pojawiać na zielonych częściach pędów jako jasnobrunatne, powiększające się plamy, z czasem ciemniejące. Kora w miejscu plam pęka i powstają strupy. Choroba najgroźniejsza jest w wilgotne lata. Porażone pędy należy wycinać. Zalecane jest również profilaktyczne prześwietlanie drzew w celu zmniejszenia zagęszczenia korony.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)

Choroba wywoływana przez grzyby Monilinia laxa i M. fructigena. Poraża kwiaty, owoce i krótkopędy. Dochodzi do zgorzeli kwiatów, z których następnie grzyb wędruje na pędy. Na dojrzałych owocach mogą się pojawiać gnijące plamy z szarobrunatnym nalotem. Owoce zasychają, zmieniając się w „mumie”, które mogą utrzymywać się na drzewie do wiosny. Są one źródłem infekcji. Do zakażenia owoców dochodzi przez pęknięcia skórki. Należy wycinać porażone pędy i palić je oraz niszczyć zainfekowane owoce i tzw. mumie. Do ochrony zalecane są Switch 62,5 WG i Signum 33 WG. Fungicydy stosować przemiennie po kwitnieniu, nie więcej niż 3 razy w jednym sezonie. Należy pamiętać o tygodniowym okresie karencji.

Opieńka miodowa

Chorobę wywołuje grzyb Armillariella mellea. Objawia się w postaci białej grzybni pod korą na korzeniach i szyjce korzeniowej. Porażone drzewa należy karczować i palić.

Leukostomoza drzew pestkowych

Czynnikiem chorobotwórczym są grzyby Leucostoma cincta i L. persooni. Wyrządza bardzo duże szkody w sadzie brzoskwiniowym. Atakuje najczęściej słabe drzewa, po mrozach, suszy czy niedożywieniu. Objawy pojawiają się na pąkach, młodych i starych pędach. Na pąkach występują nekrozy, po czym zasychają. Kora porażonych pędów pokryta jest drobnymi wypukłościami z owocnikami. Z nich, przy dużej wilgotności powietrza, wydzielają się cienkie żółte, pomarańczowe lub brunatne, skręcone nitki. Są to zarodniki grzyba, które powodują rozprzestrzenianie leukostomozy. Na starszych gałęziach z ran obserwuje się wycieki gumy. Należy karczować i palić mocno porażone drzewa, a ze słabiej zainfekowanych wycinać porażone pędy. Aktualnie brak zarejestrowanych środków ochrony.

Rak bakteryjny brzoskwini

Choroba wywoływana przez patowar bakterii Pseudomonas syringae. Jest groźniejsza u innych drzew owocowych. Poraża wszystkie nadziemne organy. Na kwiatach pojawiają się nekrozy powodujące zgorzel, później przenoszą się na krótkopędy. Ważne jest odpowiednie formowanie korony, tak aby kąty rozgałęzienia konarów zbliżone było do 90°. W uformowanych pod innym kątem zbiera się woda, która wiosną zamarza i rozsadza gałęzie. Bardzo łatwo dochodzi do szkodliwych zakażeń pnia i rozwidleń konarów. Choroba może także powodować wyciek gumy. Należy usuwać porażone pędy i smarować specjalnym preparatem rany po cięciach, a zrakowacenia czyścić.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki