Szczepienie brzoskwini. Opisujemy najlepsze sposoby

Młode drzewko brzoskwiniowe Uprawa brzoskwiń

Brzoskwinia to drzewo dorastające do 6 m wysokości. Szczepienie wykonuje się najczęściej w celu zmiany siły wzrostu oraz przystosowania szczepionej odmiany do warunków glebowych i klimatycznych.

W większości szkółek stosuje się podkładki generatywne: siewka Rakoniewicka, siewka brzoskwini mandżurskiej, siewka brzoskwini syberyjskiej (Siberian C). W niektórych szkółkach brzoskwinie szczepi się na podkładkach wegetatywnych: śliwa Brompton, śliwa Saint Julien A (lubaszka), śliwa GF 655/2.

Dawniej brzoskwinie szczepiono na ałyczy. Obecnie zastąpiono ją wyżej wymienionymi podkładkami. Ałyczę charakteryzowała częsta niezgodność fizjologiczna z wieloma odmianami oraz uciążliwa uprawa powodowana przez wyrastanie dużej liczby odrostów korzeniowych.

Podkładki generatywne

Mandżurska

Podkładka ta wyselekcjonowana została z siewek brzoskwini pozyskanych z nasion z Chin, przywiezionych przez prof. Pieniążka. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na mróz. Dobrze się zrasta z uprawianymi w Polsce odmianami brzoskwiń. Siewki silnie rosną, mogą być już wykorzystywane do okulizacji lub szczepienia w pierwszym roku. Drzewa na nich szczepione rosną słabiej, o ok. 10–15%, niż na brzoskwini Rakoniewickiej

Rakoniewicka

Podkładki te produkowane są z nasion uzyskanych z amatorskich nasadzeń w Wielkopolsce i z przetwórni. Przystosowane do warunków glebowo-klimatycznych naszego kraju. Drzewa szczepione na podkładce Rakoniewickiej silnie rosną. Uprawiane w Polsce odmiany brzoskwiń dobrze się z nią zrastają. Rakoniewicka charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na mrozy, odpornością na raka bakteryjnego, guzowatość korzeni i leukostomozę, lecz wykazuje zmienność cech morfologicznych i plonów.

Siberian C

Podkładka wyselekcjonowana w Kanadzie z siewek wyprodukowanych z nasion z Polski. Uważa się, że jest to siewka brzoskwini Mandżurskiej. Dobrze zrasta się z uprawianymi w Polsce odmianami brzoskwiń, jednak osłabia wzrost wielu z nich. Siewki dość szybko rosną. Jest odporna na mróz, lecz podatna na raka bakteryjnego. Korzenie często porażane są przez nicienie glebowe. Z tego też może wynikać słaby wzrost szczepionych na niej drzewek. Rosnące na podkładce Siberian C brzoskwinie szybciej kończą wzrost i lepiej znoszą zimę.

W uprawach amatorskich można również używać do szczepienia siewek popularnej odmiany Reliance.

Metody

Najczęściej stosowaną metodą szczepienia brzoskwiń jest okulizacja śpiącym oczkiem, rzadziej (w cieplejszych rejonach) okulizacja żywym oczkiem. Okulizację śpiącym oczkiem przeprowadza się od lipca do sierpnia, kiedy podkładka jest w czasie intensywnego wzrostu. Polega ona na założeniu oczka odmiany szlachetnej na podkładce. Po szczepieniu zabezpiecza się miejsce zetknięcia rafią lub paskiem folii. Oczko po zrośnięciu się pozostaje uśpione do wiosny.

Podkładki wykorzystywane do okulizacji powinny być odpowiednio wyrośnięte. Okulizuje się ok. 10–20 cm nad ziemią, jeśli jednak wykorzystuje się odmianę mało odporną na mróz, należy wykonać ten zabieg nieznacznie wyżej (spowoduje to jednak wolniejszy wzrost drzewa). Pędy, z których mają być uzyskiwane oczka, muszą być zdrowe, świeże, nie mogą być zwiędnięte. Zaleca się, by umieszczać je w naczyniu z wodą i przechowywać przez kilka dni w lodówce.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 43–44.

Czynczyk A., „Szkółkarstwo sadownicze”, PWRiL, Warszawa 2012 r., ss. 88–96, 203–208.

Jakubowski T., „Brzoskwinie i morele”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2002 r., s. 54.

Mika A., „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, PWRiL, Warszawa 2014 r., ss. 34; 75–80.

Prat J-Y., Retournard D., „Szczepienie drzew I krzewów owocowych i ozdobnych”, wyd. Delta, Warszawa 2010 r., s. 218–220.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki