Uprawa brzoskwiń: od sadzenia poprzez pielęgnację aż po obfity zbiór

Dojrzały owoc brzoskwini Sad brzoskwiniowy na wiosnę

Brzoskwinie i nektaryny to bardzo wdzięczne owoce, przede wszystkim deserowe – z przeznaczeniem do jedzenia na świeżo, ale dobrze sięgnąć po przetwory z nich także poza sezonem. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do lodów, gofrów, galaretek, a nawet wykwintnych sałatek. Słodkie i soczyste nie tylko dobrze smakują, ale także – jako źródło witamin A, B1 i C – pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Szczęśliwie świetnie nadają się do uprawy w przydomowym ogródku, więc przy odrobinie zaangażowania, świeże owoce możemy mieć na wyciągnięcie ręki.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Brzoskwinię z powodzeniem można uprawiać na terenie całego naszego kraju, jednak uprawa towarowa zdecydowanie wymaga wyboru najbardziej odpowiedniego miejsca, najlepiej w południowo-zachodniej części Polski. To tam mikroklimat jest najkorzystniejszy.

Z uprawy brzoskwiń słyną przede wszystkim Włochy, więc daje to dosyć wyraźne wyobrażenie, jaki klimat sprzyja owocom. Oprócz ciepła, choć to już mniej istotna kwestia, ważny jest rodzaj gleby. Brzoskwinie najlepiej udają się na ziemiach głębokich i przepuszczalnych.

Choć brzoskwinia jest rośliną ciepłolubną, niektóre odmiany wytrzymują temperaturę do 25°C poniżej zera, jednak niestety przy większym mrozie lub, co gorsza, wiosennych przymrozkach, mogą pojawić się szkody nimi wyrządzone.

Przygotowanie uprawy

Przed przystąpieniem do uprawy, powinniśmy starannie przygotować stanowisko pod nią. Im bardziej się postaramy, tym lepiej przystosujemy, być może nie do końca korzystne warunki do potrzeb owocu. Pierwszym krokiem jest staranne odchwaszczenie stanowiska, co w przypadku przydomowej uprawy wystarczy przeprowadzić w sposób mechaniczny. Na większej przestrzeni zasadne może się okazać usunięcie chwastów stałych, takich jak: perz, pospolity mlecz, czyli mniszek lekarski czy skrzyp polny, przy zastosowaniu herbicydów. Do najpopularniejszych należy tutaj Roundup.

Termin sadzenia brzoskwiń przypada na koniec października lub okres wiosenny. Na trzy miesiące przed planowaną uprawą, powinniśmy użyźnić glebę. W tym celu wykopujemy dołek (lub dołki) w kształcie prostopadłościanu o boku około 1 m i nieco mniejszej głębokości. W środek wbijamy drewniany palik, do którego przywiążemy drzewko po posadzeniu. Długość palika powinna być równa długości pnia z dodatkowym 1 m zapasu. Wykopaną ziemię mieszamy z nawozem i tutaj mamy do wyboru specjalne nawozy mineralne, przeznaczone pod uprawę drzew owocowych lub nawóz organiczny w postaci obornika. Zaleca się wybór tego drugiego, gdyż jest najlepszym źródłem mikro- i makroelementów. Niezależnie od naszej decyzji o rodzaju nawożenia, dołek zasypujemy luźno, bez ugniatania, co pozwoli na lepsze spulchnienie gleby.

W niektórych przypadkach, gdy odczyn pH gleby jest zbyt niski, prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie wapnowania, gdyż brzoskwinie lepiej rosną w środowisku zasadowym. Umożliwia ono prawidłowy pobór składników odżywczych przez roślinę z podłoża.

Sadzenie

Technika sadzenia jest taka sama, jak w przypadku chyba wszystkich drzewek owocowych. W ziemi wykopujemy dołek o objętości nieco większej od systemu korzeniowego. Po usunięciu naruszonych lub chorych korzeni i skróceniu pozostałych, drzewko umieszczamy w dołku, na usypanej uprzednio górce ziemi. Dbamy przy tym, by zgrubienie po okulizacji znajdowało się nad powierzchnią. Warto jednocześnie wspomóc się listewką lub poziomicą, która oparta o brzegi dołka, pozwoli wyznaczyć poziom gruntu i ocenić, gdzie owo zgrubienie się znajduje. Kiedy upewnimy się, że wszystko jest w porządku, zasypujemy dołek, jednocześnie lekko udeptując ziemię. Po wykonaniu zagłębienia w kształcie misy, brzoskwinię podlewamy i przywiązujemy do tyczki.

Cięcie brzoskwiń

Pierwsze cięcie po posadzeniu wykonujemy wiosną i, aby zapobiec dysproporcji rozrośniętej góry drzewka względem jego części podziemnej, wszystkie pędy skracamy do ok. 30 cm. W pierwszym roku po posadzeniu brzoskwinie wymagają radykalnego cięcia, dlatego też, jeśli drzewko rośnie słabo, trzeba je pobudzić. W tym celu skracamy je do wysokości 40 cm od poziomu gruntu i usuwamy wszystkie pędy boczne. W przypadku lepiej rozwijającej się brzoskwini, przewodnik wystarczy skrócić  do wysokości ok. 70 cm nad ziemią, zaś pędy boczne do wspomnianych ok. 30 cm.

Cięcia w kolejnych latach od posadzenia służą już przede wszystkim formowaniu korony, co jednocześnie nie wyklucza ich pobudzającego do wzrostu charakteru. W kształtowaniu drzewa dążymy do osiągnięcia formy stożkowej. W tym celu wycinamy pędy które stanowiłyby zagrożenie dla przewodnika, natomiast pędy boczne przyginamy do orientacji poziomej poprzez zastosowanie klamerek i, w późniejszym czasie, stosownych obciążeń. Po ukształtowaniu się korony, co następuje w trzecim roku od posadzenia, pozostaje tylko utrzymanie jej w dotychczasowej formie poprzez stosowanie cięcia prześwietlającego oraz odmładzającego.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki