Rozmnażanie leszczyny. Przedstawiamy najlepsze sposoby!
Cięcie leszczyny - kilka porad polepszających owocowanie orzecha laskowego
Zobacz także
Leszczyna może przyjąć dwie formy, w zależności od tego, czy będziemy ją przycinać, czy nie. Jeśli zdecydujemy się na ten zabieg, to uzyskamy okaz o formie drzewa z niskim pniem; inaczej bowiem roślina ta zachowa swój naturalny wygląd, czyli pozostanie krzaczasta. W Polsce o wiele częściej stosuję się formę pierwszą, która co prawda rośnie trochę słabiej, ale za to rodzi o wiele więcej owoców.
Cięcie po posadzeniu
Pień takiej leszczyny powinien mieć wysokość 50–60 cm, koronę zaś najlepiej ukształtować na wzór wspomnianej formy krzaczastej. W Polsce dobrze sprawdza się sadzenie tego krzewu w rozstawie 6 × 4 m do 5 × 3 m – to dosyć gęsty układ, ale prawidłowe przycinanie pomoże go utrzymać.
Baczną uwagę zwracać należy na liczbę i długość pędów. Sadzonki o wielu rozgałęzieniach traktujemy na dwa sposoby: jeśli pędów jest naprawdę dużo i są wyrośnięte, to skracamy je nawet do ¼ długości, zaś przewodnik ucinamy na wysokości 80–100 cm; jeżeli jednak występują w sposób umiarkowany, to jedyne, co robimy, to wycinamy pędy wyrastające z pnia do wysokości 60 cm. Sadzonkę jednopędową przycinamy tylko na wysokości od 80 do 100 cm – i to wszystko.
Ponieważ leszczyna do ok. czwartego roku po posadzeniu rośnie raczej słabo, nie będzie wymagała dużo pracy. Potrzebować będzie tylko wycięcia gałęzi krzyżujących się, rosnących w stronę środka korony lub po prostu uszkodzonych.
Cięcie formujace
W przeciągu dwóch lat powinno się doprowadzić leszczynę do formy o ok. siedmiu (nigdy więcej niż dziesięciu) konarach z koroną luźnopiętrową lub kotłową, którą uzyskamy po przycięciu pędów bocznych nad zewnętrznymi pąkami i zawsze niżej od przewodnika. Korona ta powinna być widocznie rozłożysta, więc główne gałęzie muszą być symetryczne. Zdarza się jednak, że konary mają tendencję do wzrostu pionowego – trzeba je wtedy odginać na boki i przywiązywać do kołków wbitych pod drzewami (robimy to latem).
Cięcie w fazie owocowania
Każdego roku konieczne jest przycinanie prześwietlające – należy wykonać je na wiosnę, gdy zacznie się robić wyraźnie ciepło. Cięcie to pomoże doprowadzić światło i powietrze do środka korony, co zwiększy plenność. Usuwamy wtedy odrosty korzeniowe, pędy, które zaczynają pojawiać się u podstawy krzewu, gałęzie krzyżujące się oraz wilki, których leszczyna – mająca tendencję do nadmiernego rozrostu – może wytworzyć nawet 30.
czytaj dalej...Zobacz także
-
-
-
77014 , 0 , 0 , 0 Doradzamy, jak poprawnie ciąć orzecha włoskiego
-
Dodaj komentarz
Ogłoszenia premium
Przenośnik Ślimakowy
Suszarnia SP kompatybilna z biogazownią
Testowa Suszarnia SP do kukurydzy, zbóż
Kontenerowa suszarnia do ziaren kukurydzy
działka rolna Krąg gmina Polanów
Grunt rolny 29,4579 ha na Mazurach Garbatych
Certyfikowany olej CBD Full Spectrum 3%-30%!!!
30 % roztwór azotowy - nowość
Pożyczki Hipoteczne Bez Bik pod grunty
Sadownictwo
- Żurawina
- Agrest
- Aronia
- Śliwy
- Borówka amerykańska
- Brzoskwinie
- Choroby drzew i krzewów
- Cięcie drzew i krzewów
- Cytryniec chiński
- Czereśnie
- Grusze
- Jabłonie
- Jagoda kamczacka
- Jeżyna
- Kolcowój, jagody goji
- Leszczyna (Orzech laskowy)
- Maliny
- Morele
- Nawożenie drzew i krzewów
- Orzech włoski
- Pigwa
- Porzeczka
- Poziomki
- Rozmnażanie drzew i krzewów
- Sadownictwo
- Szkodniki drzew i krzewów
- Truskawki
- Wiśnie
- Winorośl