Cięcie leszczyny - kilka porad polepszających owocowanie orzecha laskowego

Sad leszczynowy Leszczyna pospolita

Leszczyna może przyjąć dwie formy, w zależności od tego, czy będziemy ją przycinać, czy nie. Jeśli zdecydujemy się na ten zabieg, to uzyskamy okaz o formie drzewa z niskim pniem; inaczej bowiem roślina ta zachowa swój naturalny wygląd, czyli pozostanie krzaczasta. W Polsce o wiele częściej stosuję się formę pierwszą, która co prawda rośnie trochę słabiej, ale za to rodzi o wiele więcej owoców.

Cięcie po posadzeniu

Pień takiej leszczyny powinien mieć wysokość 50–60 cm, koronę zaś najlepiej ukształtować na wzór wspomnianej formy krzaczastej. W Polsce dobrze sprawdza się sadzenie tego krzewu w rozstawie 6 × 4 m do 5 × 3 m – to dosyć gęsty układ, ale prawidłowe przycinanie pomoże go utrzymać.

Baczną uwagę zwracać należy na liczbę i długość pędów. Sadzonki o wielu rozgałęzieniach traktujemy na dwa sposoby: jeśli pędów jest naprawdę dużo i są wyrośnięte, to skracamy je nawet do ¼ długości, zaś przewodnik ucinamy na wysokości 80–100 cm; jeżeli jednak występują w sposób umiarkowany, to jedyne, co robimy, to wycinamy pędy wyrastające z pnia do wysokości 60 cm. Sadzonkę jednopędową przycinamy tylko na wysokości od 80 do 100 cm – i to wszystko.

Ponieważ leszczyna do ok. czwartego roku po posadzeniu rośnie raczej słabo, nie będzie wymagała dużo pracy. Potrzebować będzie tylko wycięcia gałęzi krzyżujących się, rosnących w stronę środka korony lub po prostu uszkodzonych.

Cięcie formujace

W przeciągu dwóch lat powinno się doprowadzić leszczynę do formy o ok. siedmiu (nigdy więcej niż dziesięciu) konarach z koroną luźnopiętrową lub kotłową, którą uzyskamy po przycięciu pędów bocznych nad zewnętrznymi pąkami i zawsze niżej od przewodnika. Korona ta powinna być widocznie rozłożysta, więc główne gałęzie muszą być symetryczne. Zdarza się jednak, że konary mają tendencję do wzrostu pionowego – trzeba je wtedy odginać na boki i przywiązywać do kołków wbitych pod drzewami (robimy to latem).

Cięcie w fazie owocowania

Każdego roku konieczne jest przycinanie prześwietlające – należy wykonać je na wiosnę, gdy zacznie się robić wyraźnie ciepło. Cięcie to pomoże doprowadzić światło i powietrze do środka korony, co zwiększy plenność. Usuwamy wtedy odrosty korzeniowe, pędy, które zaczynają pojawiać się u podstawy krzewu, gałęzie krzyżujące się oraz wilki, których leszczyna – mająca tendencję do nadmiernego rozrostu – może wytworzyć nawet 30.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki