
Cięcie śliwy – prawidłowe sposoby przeprowadzania zabiegu
Nasze drzewa i krzewy codziennie narażone są na szereg zagrożeń, takich jak uszkodzenia mechaniczne i mrozowe lub zakażenia bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe. Aby mieć piękny ogród co roku musimy formować korony drzew, przycinać pędy, wycinać wilki, co wiąże się z powstawaniem ran i otwieraniem drogi dla patogenów oraz zwiększeniem wrażliwości na czynniki zewnętrzne.
Na ratunek przychodzi maść ogrodnicza, która po zastosowaniu zabezpiecza miejsce cięcia lub ranę i wytwarzając barierę uniemożliwia wejście nieproszonym gościom.
Maść ogrodniczą powinniśmy użyć jak najszybciej po cięciu lub zauważeniu uszkodzenia (2-3 dni). Nie ma przeciwskazań co do terminu, można ją w zasadzie stosować przez cały rok, z wyjątkiem deszczowej pogody (deszcz zmyje preparat) i temperatury poniżej 0°C (środek będzie przymarzał, ciężko się rozprowadzał po tkance i być może odpryskiwał).
Przed użyciem zawartość opakowania należy dokładnie wymieszać, a następnie rozprowadzić pędzlem po uszkodzonej tkance i obrzeżach pamiętając o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Uwaga! Nie rozcieńczamy w żaden sposób preparatu!
Gorzej sprawa wygląda w przypadku zauważenia ran zgorzelinowych – wycinamy obumarłe tkanki i smarujemy odpowiednią maścią, np. Funabenem*, a jeśli rany są bardzo głębokie i rozległe, drzewo wymaga szczepienia mostowego.
Do smarowania ran możemy również użyć farby emulsyjnej z dodatkiem fungicydu, np. Topsin 70 WP lub Miedzian 50 WP.
Do niedawna często używano maści produkowanej na bazie domowej receptury, której często głównym składnikiem był kit pszczeli (propolis).
Maści: Funaben Plus 0,3 PA, P-13 P-AA
*Funaben Plus 0,3 PA – preparat z grupy benzimidazolowej zawierający 35 tiofanatu metylu. Służy do zabezpieczenia jabłoni przed rakiem drzew owocowych i zgorzelą kory, a brzoskwinie przed leukostomozą, wspomaga zabliźnianie się ran. Stosuje się go w ilości 100 g na 18 dm2 powierzchni rany – dokładnie ją pokrywając.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
Bibliografia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl
Komentarzy (1)
Zbigniew
Dodano: 2016-02-15 09:47:55Najlepsza maść to według mnie Funaben Plus z tiofanatem metylu w składzie. Polecam.