Fasola tyczna - wymagania, siew, uprawa, odmiany i choroby

Uprawa fasoli tycznej Kwitnąca fasola tyczna

Fasola tyczna to odmiana dwóch gatunków – fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris L.) i fasoli wielokwiatowej (Phaseolus coccineus L.). Oba gatunki różnią się między sobą typem kiełkowania, wzrostem i wielkością, lecz posiadają zbliżone wymagania i sposób uprawy. Fasola zwykła dorasta do 2-3 m, z kolei f. wielokwiatowa może osiągnąć wysokość nawet 4 m, ich łodygi pną się po podporach.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Fasola to ciepłolubna roślina, źle znosi przymrozki, a jej siewki zamierają już w 0°C. Najlepiej rośnie w temperaturze 20-25°C, minimalna temperatura wynosi 8°C, zaś nasiona do prawidłowego kiełkowania wymagają 11°C. Co do wymagań wodnych, to najwięcej wilgoci w glebie potrzebuje podczas kiełkowania, kwitnienia i zawiązywania strąków.

Gleba, na jakiej rośnie, powinna być ciepła, żyzna, próchniczna, przepuszczalna o pH zbliżonym do obojętnego. Dobierzmy również dobrze stanowisko – najlepsze będzie miejsce w pełnym słońcu oraz osłonięte od wiatru.

Fasola nie ma dużych wymagań co do nawożenia azotem, gdyż wiąże jego wolną formę z atmosfery dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, jednak jej zapotrzebowanie na potas i fosfor jest wysokie. Warto przed siewem wykonać analizę chemiczną gleby, aby móc dokładnie określić nawożenie mineralne.

Optymalnie w 1 dm3 gleby powinno się znajdować 60-70 mg fosforu, 125-175 mg potasu, 50-70 mg magnezu oraz 1000-1500 mg wapnia. Uwaga! Nie stosujemy soli potasowej, gdyż fasola źle reaguje na chlor!

Siew

Nasiona fasoli tycznej wysiewamy gniazdowo po 2-3 sztuki na głębokość 2-5 cm w rzędy odległe o 50-60 cm, a w rzędzie co 10-15 cm, zostawiając pas szerokości od 80 do 120 cm. Pamiętajmy, aby przed wysiewem wbić dość wysokie podpory lub rozciągnąć sznurki, po których roślina będzie się mogła wspinać. Uprawę możemy rozpocząć od połowy maja, po przejściu tzw. Zimnej Zośki, to najoptymalniejszy termin, gdyż wysiew w drugiej połowie czerwca lub lipca obarczony jest mniejszym plonem strąków.

Jeśli posiadamy wyłącznie balkon, nie rezygnujmy z uprawy warzyw, w tym fasoli tycznej. To doskonałe doświadczenie, które przy tym da nam plon, może nieco mniejszy, niż w uprawie polowej, ale za to równie smaczny. I nie zapominajmy o sznurkach lub tyczkach!

Odmiany

W obrębie obu gatunków fasoli tycznej wyróżniamy typy – szparagowy (zielono- i żółtostrąkowy) oraz na suche nasiona. W naszym kraju tak naprawdę uprawia się tylko jeden typ fasoli wielokwiatowej, na suche nasiona, lecz warto spróbować odmian szparagowych. Poniżej znajdują się krótkie opisy najpopularniejszych odmian znajdujących się w rejestrze COBORU.

czytaj dalej...

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki