Kiedy bielić drzewka owocowe, by ochronić je przed mrozem?

Bielenie drzewek owocowych Zabielone drzewa owocowe

Wigilia za pasem, rozpoczyna się gorączka zakupów, przez co często zapominamy o ogrodzie. A drzewa w grudniu wymagają naszej szczególnej opieki – powinniśmy  je dobrze ochronić przed mrozem. Jednym z zabiegów pomocnych w ochronie kory drzewek jest ich bielenie.

Dlaczego bielimy drzewka?

Od jesieni w drzewach zachodzi wiele zmian – przechodzą kilkuetapowy proces hartowania pozwalający na przetrwanie zimy. Najbardziej wytrzymałe na mróz stają się w grudniu i styczniu, lecz długotrwające zimowe ocieplenia mogą prowadzić do ich rozhartowania (zmniejszenia odporności).

Niekorzystne są 20-stopniowe różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy – ciemna kora drzew za dnia nagrzewa i rozkurcza się od promieni słonecznych bezpośrednio padających i odbijających się od śniegu, a nocą bardzo niskie temperatury powodują silne kurczenie się kory i powstawanie spękań.

Na uszkodzonych pniach i nasadach konarów pojawiają się pęknięcia i rany zgorzelinowe – najczęściej obserwowane są w części południowej lub południowo-wschodniej rośliny. Pomocne w zapobieganiu powstawianiu uszkodzeń jest bielenie drzew wapnem – pnia i nasady konarów. A zabieg ten nie tylko chroni je przed mrozem, ale także zapobiega porastaniu kory mchami i porostami, w których mogą bytować groźne pasożyty.

Wapno do bielenia możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym, średni koszt za 1 kg to 5 zł.

Kiedy bielić drzewka?

Najlepszym terminem na bielenie drzew jest połowa grudnia, kiedy słońce jeszcze tak mocno nie operuje i rzadziej występują duże różnice temperatur między dniem i nocą. Ostatnio grudzień przynosi nam więcej deszczu niż śniegu, wobec czego szybko zmywana jest warstwa wapna – bielenie możemy w takiej sytuacji powtórzyć w styczniu lub lutym.

Częstym błędem jest spóźnienie się z podjęciem tego zabiegu i wykonanie go w marcu lub kwietniu – w niczym już nie pomoże, bo wiosną nie wystąpią już uszkodzenia mrozowe (wiosenne przymrozki nie powinny powodować pęknięć i ran).

Najmniej odporne na mróz są brzoskwinie, które nie są tak bardzo przystosowane do naszego klimatu, jak jabłonie, które z kolei są jednym z najodporniejszych gatunków. Po jabłoni kolejno wytrzymałe na mróz są wiśnie, grusze, śliwy, czereśnie, orzech włoski i morele.

Odmiany jabłoni o małej podatności na mróz: Lobo, Antonówka Zwykła, Cortland

Odmiany jabłoni wrażliwe na mróz: Szampion, Gala Must, Jonagold, Elstar, Boskoop

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Gruca Z. „Przygotowanie drzew i krzewów owocowych do zimowania” [w:] „Działowiec” nr 11/2006, s. 38-39
  2. Gruca Z. „Przymrozki i ich wpływ na rośliny sadownicze” [w:] „Działkowiec” nr 11/2009, s. 34-35
  3. Gruca Z. „Sad śpi, gospodarz czuwa” [w:] „Tygodnik Rolniczy” nr 50/2010, s. 48-49
  4. Gruca Z. „Zimowy przegląd” [w:] „Działkowiec” nr 1/2010, s. 40
  5. Mika A. „Sad dochodowy”, Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 97-101
  6. Schreiner A. „Drzewa w ogrodzie”, Delta W-Z, Warszawa, str. 139

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki