
Doradzamy, jak poprawnie ciąć orzecha włoskiego
Wigilia za pasem, rozpoczyna się gorączka zakupów, przez co często zapominamy o ogrodzie. A drzewa w grudniu wymagają naszej szczególnej opieki – powinniśmy je dobrze ochronić przed mrozem. Jednym z zabiegów pomocnych w ochronie kory drzewek jest ich bielenie.
Od jesieni w drzewach zachodzi wiele zmian – przechodzą kilkuetapowy proces hartowania pozwalający na przetrwanie zimy. Najbardziej wytrzymałe na mróz stają się w grudniu i styczniu, lecz długotrwające zimowe ocieplenia mogą prowadzić do ich rozhartowania (zmniejszenia odporności).
Niekorzystne są 20-stopniowe różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy – ciemna kora drzew za dnia nagrzewa i rozkurcza się od promieni słonecznych bezpośrednio padających i odbijających się od śniegu, a nocą bardzo niskie temperatury powodują silne kurczenie się kory i powstawanie spękań.
Na uszkodzonych pniach i nasadach konarów pojawiają się pęknięcia i rany zgorzelinowe – najczęściej obserwowane są w części południowej lub południowo-wschodniej rośliny. Pomocne w zapobieganiu powstawianiu uszkodzeń jest bielenie drzew wapnem – pnia i nasady konarów. A zabieg ten nie tylko chroni je przed mrozem, ale także zapobiega porastaniu kory mchami i porostami, w których mogą bytować groźne pasożyty.
Wapno do bielenia możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym, średni koszt za 1 kg to 5 zł.
Najlepszym terminem na bielenie drzew jest połowa grudnia, kiedy słońce jeszcze tak mocno nie operuje i rzadziej występują duże różnice temperatur między dniem i nocą. Ostatnio grudzień przynosi nam więcej deszczu niż śniegu, wobec czego szybko zmywana jest warstwa wapna – bielenie możemy w takiej sytuacji powtórzyć w styczniu lub lutym.
Częstym błędem jest spóźnienie się z podjęciem tego zabiegu i wykonanie go w marcu lub kwietniu – w niczym już nie pomoże, bo wiosną nie wystąpią już uszkodzenia mrozowe (wiosenne przymrozki nie powinny powodować pęknięć i ran).
Najmniej odporne na mróz są brzoskwinie, które nie są tak bardzo przystosowane do naszego klimatu, jak jabłonie, które z kolei są jednym z najodporniejszych gatunków. Po jabłoni kolejno wytrzymałe na mróz są wiśnie, grusze, śliwy, czereśnie, orzech włoski i morele.
Odmiany jabłoni o małej podatności na mróz: Lobo, Antonówka Zwykła, Cortland
Odmiany jabłoni wrażliwe na mróz: Szampion, Gala Must, Jonagold, Elstar, Boskoop
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
Bibliografia:
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl