Nawożenie jagody kamczackiej – ważny zabieg pielęgnacyjny

Nawożenie jagody kamczackiej Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka jest jeszcze rzadkim krzewem owocowym w naszych sadach czy ogrodach. Ci, którzy zdecydowali się na posadzenie tych roślin, już po kilku latach mogą się cieszyć smacznymi i wartościowymi owocami. Aby krzew zawiązał wysokiej jakości jagody, potrzebuje dużego wsparcia z naszej strony, głównie polegającego na prawidłowej pielęgnacji, w tym nawożeniu. Jagoda kamczacka ma podobne potrzeby nawozowe co porzeczka, choć oba krzewy różnią się budową i wzrostem.

Nawożenie

Jagoda kamczacka preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, żyzne, próchniczne i średniozwięzłe o pH 5,5–6,0. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru, lecz z dobrą cyrkulacją powietrza. Dobrze czuje się w towarzystwie innych krzewów owocowych o podobnych wymaganiach glebowych.

Przed założeniem plantacji

Bardzo istotne w uprawie jagody kamczackiej jest prawidłowe przygotowanie gleby przed założeniem plantacji. Przed sadzeniem krzewów stosujemy nawozy organiczne (wieloletnia uprawa tej rośliny ogranicza płodozmian) – obornik w dawce nie większej niż 40 t/ha. Średnio dawka obornika 30 t/ha uzupełnia glebę w 150 kg azotu, 90 kg fosforu, 210 kg potasu, 150 kg wapnia i 60 kg magnezu. Często zamiast obornika stosuje się nawozy zielone, które poprawiają strukturę gleby, ograniczają wyrastanie chwastów i dostarczają masę organiczną. Najlepsze na nawóz zielony będą rośliny strączkowe, np. bób czy peluszka. Nawóz organiczny, niezależnie w jakiej postaci go podaliśmy, mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Dawki nawozów mineralnych dobieramy na podstawie analizy chemicznej gleby oraz uwzględniając zastosowane wcześniej nawożenie organiczne lub jego brak.

Nawożenie młodych krzewów i owocujących

Jeśli prawidłowo zastosowaliśmy nawożenie przed założeniem plantacji, skupiamy się na nawożeniu młodych roślin, głównie azotem. Nawozy azotowe wysiewamy w rzędy węższe w pierwszym roku, w nieco szersze w kolejnym. Zwykle azot wysiewamy w pierwszym roku – połowę dawki przed wegetacją, drugą połowę pod koniec kwitnienia. Oczywiście dawki oraz rodzaj nawozu dostosowujemy do rodzaju gleby oraz na podstawie jej analizy chemicznej.

Dopiero owocującą jagodę kamczacką nawozimy dodatkowo innymi nawozami mineralnymi. Najważniejsze jest dalej nawożenie azotowe, ale skupić się musimy również na dostarczeniu roślinom fosforu, potasu, wapnia i magnezu w odpowiednich proporcjach (zwykle przy średniej zasobności: 80–120 kg N, 50–80 kg K, 50–60 kg P). Krzewy co dwa lata możemy nawozić dobrze rozłożonym obornikiem, łącząc dawki z nawożeniem mineralnym.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Błaszczyńska B., „Uprawa porzeczek”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., ss. 14–23, 59–65.

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 42–44.

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, wyd. UWM, Olsztyn 2007 r., s. 194–197.

Wyrzykowska M., „Z dalekiej Kamczatki” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy”, nr 44/2013 r., s. 25.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki