Jak sadzić orzecha włoskiego? Oto garść cennych porad!

Sadzenie orzecha włoskiego Orzech włoski (kilka dni po posadzeniu)

Prawidłowe posadzenie orzecha włoskiego gwarantuje jego dobry rozwój i zadowalające plonowanie. Warto go w swoim ogrodzie zasadzić, ponieważ jego owoce świetnie wpływają na kondycję i witalność naszego organizmu. Poniżej opisujemy sposób sadzenia drzewek i powody, dla których powinniśmy umieszczać je w naszym ogrodzie lub sadzie.

Sadzenie orzecha włoskiego

Przed sadzeniem orzecha włoskiego musimy dobrze rozplanować odpowiednie dla niego miejsce. Przede wszystkim preferuje on stanowisko słoneczne, ale nie w pełnym słońcu oraz zaciszne, osłonięte od wiatru i mrozu. Musimy mu zapewnić dużo przestrzeni, ze względu na jego silny wzrost i rozłożystą koronę. Nie zapominajmy o glebie, powinna ona być gliniasta, przepuszczalna, zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe – orzech włoski to bardzo łakoma roślina. Z tego względu nie stanowi również dobrego sąsiada dla innych roślin. Ponadto ze względu na wydzielanie substancji zwanej juglonem ogranicza lub hamuje rozwój wielu gatunków roślin.

Glebę przed sadzeniem orzecha powinniśmy wzruszyć, spulchnić, uzupełnić o składniki pokarmowe, a także pozbawić wszelkich chwastów. Drzewka kupujemy wyłącznie w kwalifikowanych szkółkach, gdzie są sprzedawane tylko te wysokiej jakości. Kupione 2-, 3-letnie drzewka powinny mieć wysokość 100–150 cm, posiadać prosty pień, gładką korę i prawidłowo rozwinięty system korzeniowy.

Orzech włoski możemy sadzić w dwóch terminach – wiosennym i jesiennym, z czego ten drugi jest częściej polecany. Przed umieszczeniem roślin w glebie przycinamy wszystkie uszkodzone, przesuszone czy przemarznięte korzenie i nadajemy systemowi korzeniowemu regularny kształt. Pędy możemy również przyciąć o 1/3 długości, a jeśli jest ich więcej niż 4, 5 w koronie, możemy wyciąć słabsze przy nasadzie pnia.

Jeśli zakładamy sad, musimy wytyczyć rzędy i miejsca sadzenia drzewek, jeśli chcemy uprawiać orzech włoski amatorsko, wystarczy zapewnić mu większą część powierzchni ogrodu. Przed przystąpieniem do sadzenia wykopujemy dołki o rozmiarach zależnych od wielkości systemu korzeniowego, tak by korzenie można było swobodnie rozmieścić (zwykle 50 x 50 cm lub 60 x 60 cm). Wykopywaną ziemię dzielimy na dwie części – górną warstwę odkładamy na jedną stronę, głębszą partię na drugą. Glebę z pierwszego kopczyka sypiemy na dno wykopanego dołka, umieszczamy roślinę i zasypujemy korzenie glebą z drugiego kopczyka. Wokół pnia drzewka formujemy misę, która będzie ułatwiała podlewanie. Po sadzeniu roślinę podlewamy jednorazowo 5–10 l wody. Pamiętajmy, aby drzewko umieścić na odpowiedniej głębokości tak, by miejsce szczepienia było nad powierzchnią gleby. Jeśli orzechy sadzimy jesienią i spodziewamy się mroźnej zimy, możemy wokół jego pnia usypać kopiec.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki