Orzech włoski Jacek – najlepsza odmiana do amatorskich upraw!

Owoce orzecha włoskiego Jacek Orzech włoski Jacek

Mało kto wie, że orzech włoski trafił do Polski dzięki zakonnikowi – Jackowi Odrowążowi. Dominikanin ten, żyjący na przełomie XII i XIII wieku, sprowadził ze sobą ziarna tego drzewa z Rzymu wprost do Sandomierza. Dziś typ orzechów uprawianych w tamtym rejonie nazywa się potocznie jackami, zaś okaz, od którego wszystko się zaczęło, ochrzczono – na cześć wspomnianego duchownego – Jackiem Sandomierskim.

Drzewo

Zaczyna wchodzić w okres dojrzewania dosyć wcześnie, a jego niewątpliwą zaletą jest to, że im jest starsze, tym lepiej i mocniej owocuje. Ogólnie rośnie silnie i wytwarza dorodną i rozłożystą koronę z liśćmi średnio dużym – na jeden może się składać do dziewięciu pojedynczych listków.

Orzechy

Jacek sandomierski rodzi największe orzechy z tych, które można spotkać w Polsce. Dojrzewają one w drugiej połowie września, a do konsumpcji nadadzą się praktycznie od razu. Wspaniale sprawdzą się w przemyśle cukierniczym, a to ze względu na to, że ich zazwyczaj naprawdę duże jądra są słodkie w smaku i bardzo łatwo oddzielić je od skorupy. Ogólnie w kształcie są one owalne, choć potrafią być wręcz kanciaste. Ich skorupa będzie gruba i twarda, okrywa owocowa zaś – zielona i pokryta małymi punktami.

Odmiany

O typach Jacka da się dziś powiedzieć, że na przestrzeni 700 lat, od kiedy sprowadzono je na Sandomierszczyznę, zróżnicowały się praktycznie pod każdym względem – wydają orzechy o innym kształcie, grubości skorupy i smaku jądra. Wszystkie jednak łączy to, że dosyć łatwo dostosowują się do polskich warunków klimatyczno-glebowych i są wytrzymałe na chłody, co odróżnia je od innych odmian.

Niestety, szacuje się, że zima na przełomie 1986 i 1987 r. doprowadziła do wymarznięcia dużej części sadów z orzechem włoskim w okolicach Sandomierza. Dziś jednak sytuacja zaczyna wyglądać obiecująco, na co miały wpływ dotacje na uprawę tego typu drzewa, wydawane od 2004 r. przez Unię Europejską.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Klimek G., „Sadownictwo”, cz. 2, WSiP, Warszawa 1997 r., s. 258.

Zdyb H., „Orzech włoski”, PWRiL, Warszawa 2009 r., ss. 10–11, 26–28, 54–55.

 

 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki