Rozmnażanie leszczyny. Przedstawiamy najlepsze sposoby!

Leszczyna na wiosnę Kwitnący orzech laskowy

Rozmnażanie leszczyny nie będzie przysparzać problemów wprawnemu ogrodnikowi. Amator również nie powinien narzekać na nieudane powielanie roślin, gdyż orzech laskowy szybko produkuje odrosty i nowe pędy. Znamy wiele sposobów rozmnażania tej rośliny. Poleca się głównie te przez odkłady i przez kopczykowanie. Przy większej wprawie można się pokusić o szczepienie leszczyny na leszczynie rogatej, amerykańskiej strzępiastej lub leszczynie drzewiastej.

Generatywne (z nasion)

W produkcji towarowej ten sposób nie jest polecany, gdyż leszczyna nie powtórzy cech matecznych. Częściej wykorzystywany jest do produkcji podkładek czy w pracach hodowlanych nad nowymi odmianami.

Wegetatywne

Wegetatywne rozmnażanie leszczyny dla wprawionego ogrodnika nie jest zadaniem trudnym. Niezależnie od sposobu, tak rozmnożone rośliny mają wyrównany wzrost, wcześniej wchodzą w okres owocowania, a co najważniejsze, powielają cechy mateczne. Wyróżnia się rozmnażanie przez podział, odkłady, kopczykowanie, sadzonki, szczepienie, okulizację oraz z odrostów korzeniowych. Najczęściej stosowanym sposobem jest rozmnażanie przez odkłady i kopczykowanie, a ostatnio coraz popularniejsze staje się szczepienie leszczyny.

Rozmnażanie przez odkłady

Metoda ta jest stosunkowo pracochłonna i nie zawsze daje dużą liczbę pozyskanych sadzonek. Najlepszym terminem do rozmnażania leszczyny w ten sposób jest jesień lub wczesna wiosna. Przed przystąpieniem do tego odpowiednio przygotowujemy glebę, tj. spulchniamy ją, możemy również nawieźć podłoże kompostem. Następnie wykopujemy rowki na głębokość 15–20 cm. Giętki, długi, prosty, najlepiej jednoroczny pęd posłuży nam jako odkład – przytwierdzamy go do rowka w glebie w kształt litery U i przysypujemy ziemią. Wystające pędy mocujemy do palików i przycinamy nad 5., 6. oczkiem.

Na tych samych krzewach możemy co roku wykonywać odkłady, otrzymując w ten sposób wiele ukorzenionych roślin. Jesienią przystępujemy do odcinania ich od krzewu matecznego i sadzenia na miejsce stałe.

Rozmnażanie przez kopczykowanie

Wokół pnia usypujemy kopczyk 30–40 cm wysokości. Gotowe rośliny do sadzenia na miejsce stałe uzyskamy wiosną po roku lub dwóch, obłożenie kopczyków obornikiem lub kompostem pobudza i przyspiesza produkowanie odrostów. Sposób ten, ze względu na szybką produkcję odrostów przez leszczynę, sprawdza się znakomicie. Aby wzmocnić skuteczność rozmnażania przez kopczykowanie, możemy delikatnie uszkodzić korę u podstawy pnia, odcinając niewielki pasek 1 cm szerokości, ranę następnie smarujemy farbą emulsyjną.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Mika A., „Sad dochodowy”, wyd. Hortpress, Warszawa 2010 r., s. 300–306.

Mika A., „Szczepienie i inne metody rozmnażania roślin sadowniczych”, PWRiL, Warszawa 2014 r., s. 92–94.

Zdyb H., „Leszczyna”, PWRiL, Warszawa 2010 r., s. 65–80.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki