Jak sadzić leszczynę? Oto porady dotyczące zabiegu i dalszej pielęgnacji

Młoda leszczyna Leszczyna pospolita

W pierwszym odruchu może się wydawać, że uprawa leszczyny musi być skomplikowana, skoro wydawane przez nią orzechy wcale nie są takie tanie. Nic bardziej mylnego, tym bardziej jeśli chcielibyśmy po prostu mieć kilka krzewów w przydomowym ogrodzie czy sadzie. Warto zatem poznać garść podstawowych faktów dotyczących tego, jak skutecznie ją zasadzić i, w efekcie, cieszyć się jej plonami. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek dotyczących sadzenia leszczyny - orzecha laskowego.

Termin sadzenia

Leszczynę możemy posadzić na wiosnę, ale w następstwie tego trzeba by ją bardzo długo podlewać. Najlepsza zatem będzie druga połowa października – taka data zapewni temu krzewowi szybkie rozrośnięcie się systemu korzeniowego. Zauważa się jednak, że leszczyny sadzone zaraz po skończeniu się zimy, gdy gleba dopiero co rozmarza, lepiej się utrzymują.

Stanowisko i gleba

Orzech laskowy uwielbia ciepło i światło – wtedy obficie obradza i nie choruje (tyczy się to też okazów należących do odmian kolorowych – jeśli nie chcemy, żeby pozieleniały). Aby zapewnić mu takie warunki, powinno się go sadzić w miejscach zacisznych, ale dobrze nasłonecznionych. Poza tym ziemia musi być odchwaszczona i zasilona nawozami potasowymi i fosforowymi – ok. 3 kg na 100 m2 – ewentualnie obornikiem lub kompostem.

Gleba pod żadnym pozorem nie może być zasuszona bądź – w drugą stronę – zabagniona. Najbardziej nada się oczywiście taka żyzna, leciutko wilgotna, próchniczo-zasadowa o odczynie zasadowym lub obojętnym, czyli z pH między 7 a 7,5. Jeśli uda nam się taką znaleźć, wspomniane wcześniej nawożenie przestanie być niezbędne. Powinno się też dwukrotnie ją przeorać.

Standardowo przyjmuje się również, że dołek pod ten krzew ma wymiary 50 × 50 cm lub 60 × 60 cm.

Ściółkowanie

Dobrze jest regularnie grabić ziemię wokół leszczyny oraz usuwać opadłe liście. Jako ściółkę stosuje się korę, torf lub agrowłókninę. Aby zapewnić leszczynie dogodne warunki do rozrostu w ogrodzie, trzeba sadzić krzewy w co najmniej trzymetrowych odstępach.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Dziubak M., Szydło W., „Urokliwe leszczyny” [w:] „Kwietnik”, nr 1/2005 r., s. 46–49.

Narkiewicz M., „Swojski orzech” [w:] „Kwietnik”, nr 12/2008 r., s. 46–48.

Zdyb H., „Leszczyna”, PWRiL, Warszawa 2010 r., s. 131–146.

 

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki