Sadzonki leszczyny - jak wybrać najlepszy materiał do nasadzeń?

Uprawa leszczyny Sadzonka leszczyny

Najpopularniejszą i najbardziej ozdobną, a jednocześnie najpowszechniej występującą w naszym kraju odmianą leszczyny jest leszczyna pospolita. Ma ona gęste, zielone lub purpurowe ulistnienie, które zrzuca na zimę. Jej charakterystyczne gałęzie są spiralnie skręcone, a wczesną wiosną pojawiają się na nich zwisające bazie. Większość gatunków leszczyn wydaje smaczne owoce – orzechy laskowe, które wspomagają pracę mózgu, pamięć i koncentrację.

Leszczyna jest ceniona właśnie ze względu na owoce bogate w składniki odżywcze. Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć ten pospolity krzew w swoim ogrodzie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o sadzonkach leszczyny, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem. 

Jakie sadzonki kupić?

Krzewy leszczyny przeznaczone do obrotu powinny być dobrze wyrośnięte i mieć prawidłowo rozwinięty system korzeniowy. Wszystkie pędy powinny być zdrowe, świeże, nieprzemarznięte oraz nieporażone przez choroby. Rośliny nie mogą być złamane ani mieć uszkodzenia kory o powierzchni większej niż 2 m2. Najczęściej materiałem sadzeniowym są jednoroczne jednopędówki z mocnym korzeniem o wysokości do 30 cm oraz dwuletnie krzewy w fazie owocowania. Sadzonki leszczyny sprzedawane są w karpach o 3 lub 5 pędach, których długość wynosi co najmniej 60-80 cm, a grubość 7-12 mm. Liczba korzeni znajdujących się w karpie powinna wynosić od 3 do 5, a ich długość – co najmniej 15 cm.

Rodzaje sadzonek

Możliwe jest kupienie sadzonek leszczyny z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach. Jesienią aż do wystąpienia mrozów można kupić młode krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, które należy sadzić najlepiej niezwłocznie po kupieniu, tak by ich korzenie nie przeschły. Drugim rodzajem są leszczyny w pojemnikach lub doniczkach, które są dostępne w sprzedaży przez cały rok.

Kiedy sadzić sadzonki?

Leszczynę sadzi się na miejsce stałe jesienią lub wczesną wiosną. Ważne, by nie było już wtedy zagrożenia przymrozkami. Te terminy sadzenia zapewniają najlepsze ukorzenienie się rośliny i najszybszy wzrost krzewu w pierwszym roku po posadzeniu.

Gdzie sadzić sadzonki?

Leszczyna nie ma dużych wymagań w stosunku do gleby. Potrafi dostosować się do każdego podłoża, jednak najlepsze są pod nią gleby kwaśne, dostatecznie wilgotne, przewiewne i zasobne w próchnicę. Toleruje nawet gleby ciężkie i gliniaste, ale najbardziej odpowiada jej gleba średnio żyzna. Lubi stanowisko słoneczne oraz delikatny półcień, jeśli jednak gleba jest sucha, należy unikać stanowisk nasłonecznionych.

Drzewo jest bardzo odporne na choroby i szkodniki. Charakteryzuje się dość dużą odpornością na mróz, jego pędy wytrzymują mrozy do -20o C, lecz kwiaty i bazie są wrażliwe na zimno i niszczy je już mróz na poziomie -8o C. Krzewy kwitną bardzo wcześnie, dlatego przy wyborze odmiany należy brać pod uwagę warunki klimatyczne. Leszczyna nadaje się do ogrodów, gdzie może być wykorzystana do utworzenia swobodnego żywopłotu lub rosnąć pojedynczo. W Polsce leszczynę uprawia się głównie na południu kraju.   

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki