Wszystko o sadzonkach pigwy - przeczytaj przed zakupem

Uprawa pigwy Uprawa pigwy

Pigwa pospolita to duży krzew lub niewielkie drzewko, które każdy z nas powinien mieć w swoim ogrodzie. Na przełomie maja i czerwca pokrywa się ono pięknymi dużymi kwiatami o biało-różowych płatkach, a jesienią żółtymi owocami o wielu składnikach odżywczych. To bliski krewniak gruszy, co najbardziej widać po owocach, które z wyglądu podobne są do dużej gruszki i mocno pachnące, a przy tym tak twarde, że nie nadają się do spożycia na surowo bezpośrednio po zerwaniu z drzewa, lecz dopiero po przetworzeniu.

Z tego powodu pigwa straciła znaczenie jako drzewo owocowe i częściej traktowana jest jako roślina ozdobna. Warto rozpocząć uprawę tego cennego drzewa o leczniczych właściwościach i cieszyć się jego smacznymi owocami. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach pigwy.

Jakie sadzonki kupić?

Krzewy pigwy przeznaczone do obrotu powinny być odpowiednio wyrośnięte i posiadać dobrze rozwinięty system korzeniowy. Wszystkie ich pędy i korzenie powinny być zdrowe, świeże, nieprzemarznięte oraz nieporażone przez choroby. Najczęściej pigwę można kupić w szkółkach lub sklepach ogrodniczych jako drzewko półpienne o koronie naturalnej. W sprzedaży dostępne są dwuletnie młode krzewy i drzewka karłowe oraz trzy- lub czteroletnie drzewa wysokopienne.

Rodzaje sadzonek

Sadzonki pigwy są dostępne zarówno jako krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, jak i sadzonki w pojemnikach. Pierwsze można kupić jesienią aż do wystąpienia pierwszych mrozów i należy je posadzić niezwłocznie po kupieniu, tak by ich korzenie nie wyschły, drugie dostępne są w sprzedaży cały rok.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki pigwy są szczególnie wrażliwe na mróz i zimno, dlatego sadzi się je wiosną do końca marca, gdy minie już zagrożenie przymrozkami, lub jesienią. Jedynie te terminy gwarantują dobre przyjęcie się i ukorzenienie sadzonki.

Gdzie sadzić sadzonki?

Pigwa udaje się w każdym sadzie, ponieważ nie ma szczególnych wymagań dotyczących gleby. Dobrze rośnie na żyznym, zwięzłym, niezbyt ciężkim próchnicznym podłożu, najlepiej wapiennym. Nie sprzyja jej jedynie gleba zasadowa. Nie znosi zalania i jest wrażliwa na mróz. Wiosenne przymrozki są szczególnym zagrożeniem dla jej kwiatów. Podczas surowych zim przemarza nawet do powierzchni gruntu, z tego powodu najczęściej uprawiana jest w najcieplejszych rejonach kraju. Aby chronić ją przed przymrozkami, najlepiej sadzić ją na osłoniętych, ciepłych, słonecznych stanowiskach lub w lekkim półcieniu.

Jak sadzić sadzonki?

Około trzy miesiące przed sadzeniem należy spulchnić glebę. W tym celu wykopuje się dół o bokach wynoszących 1 m i głębokości 80 cm, a w jego dno wbija się palik o długości równiej wysokości pnia sadzonki plus jeden metr. Wykopaną ziemię miesza się z wieloskładnikowym nawozem do drzew owocowych i zasypuje dół, lekko uklepując ziemię. Podczas sadzenia sadzonek o odkrytych korzeniach ponownie wykopuje się dołek nieco większy od objętości korzeni sadzonki. Wcześniej obcina się złamane lub skaleczone korzenie, a pozostałe skraca o jedną trzecią. Natomiast konary skraca się do długości ok. 25-30 cm, ścinając powyżej oczka skierowanego na zewnątrz, zaś pozostałe pędy przycina powyżej drugiego oczka, licząc od nasady.

Tak przygotowane korzenie zaleca się zanurzyć w gęstej kąpieli błotnej przygotowanej z ziemi ogrodowej i wody, dzięki czemu sadzonka lepiej się przyjmie. Na dnie dołka usypuje się nieduży kopczyk i rozkłada na nim korzenie sadzonki, a następnie przysypuje ziemią. Ważne, by miękkim materiałem przywiązać pień krzewu do palika. Wokół drzewka wykonuje się misę do podlewania i obficie podlewa.  

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki