Sadzonki żurawiny - co trzeba o nich wiedzieć? Podpowiadamy!

Uprawa żurawiny Uprawa żurawiny

Żurawina to zimozielona krzewinka o płożących pędach, która dostarcza owoców na smaczne przetwory i do suszenia. Jej owoce zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia składników, takich jak pektyny i kwasy organiczne, a zwłaszcza kwas benzoesowy, który zapewnia im dobrą trwałość, dzięki czemu owoce nie psują się przez wiele tygodni. Ze względu na właściwości owoców żurawina zaliczana jest do roślin leczniczych.

Masowy rozwój uprawy żurawiny przypada na drugą połowę XX wieku. Obecnie uprawiana jest na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych i krajach bałtyckich, a w Polsce znajduje się zaledwie kilka niedużych plantacji. Warto posadzić kilka krzewów w przydomowym ogródku, ponieważ dobrze prowadzone regularnie owocują przez wiele lat, dając duże plony. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o sadzonkach żurawiny przed rozpoczęciem jej uprawy.

Jakie sadzonki kupić?

Sadzonki żurawiny można kupić w specjalistycznych szkółkach lub sklepach rozprowadzających krzewy ozdobne. Ważne, by pochodziły ze zdrowych krzewów, nieporażonych przez choroby czy szkodniki, czystych odmianowo i plennych, co zapewni dobre przyjęcie się rośliny na nowym stanowisku.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki żurawiny sadzi się jedynie wiosną, w terminie od maja do połowy czerwca, ponieważ ten termin gwarantuje odpowiedni poziom wód gruntowych, niezbędny do dobrego ukorzenienia się rośliny.  

Gdzie sadzić sadzonki?

Żurawina wymaga kwaśnej, o pH w granicach 3,5-4, próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby. Ważne, by stanowisko, na którym rośnie, miało uregulowane stosunki wodne. Również woda stosowana przy jej uprawie powinna być kwaśna. Ponieważ rośliny nie mają korzeni włośnikowych, ich funkcję spełniają liczne, bardzo drobne korzenie, dlatego gleba powinna być luźna. Pod żurawinę najlepsze są wysokie torfy i kwaśne gleby bagienne, ale rośnie też na piaszczystych glebach mineralnych, jeśli jest odpowiednio nawadniana. Pod jej uprawę nie nadają się natomiast gleby zlewne, gliniaste ani bardzo żyzne. Jest rośliną światłolubną, wymaga dobrze nasłonecznionego stanowiska.

Podczas okresu wegetacji żurawina nie toleruje nadmiaru wody, a wierzchołki jej pędów są narażone na przemarzanie. Natomiast po wejściu w okres zimowego spoczynku dobrze znosi wysoki poziom wody gruntowej, która nawet może chronić ją przed mrozem, jednak nie może on być wyższy niż 30-40 cm od powierzchni gleby. W naszych warunkach klimatycznych istotne jest deszczowanie, które zabezpiecza rośliny przed mroźnym, suchym wiatrem. Ważne jest również napiaszczanie plantacji, ponieważ krzewy zasypywane piaskiem z wydm rosną i owocują lepiej.

Jak sadzić sadzonki?

Przed posadzeniem sadzonek żurawiny bardzo ważne jest dokładne odchwaszczenie stanowiska i doprowadzenie gleby do właściwego odczynu, na poziomie 3,5-4 pH. W tym celu zaleca się nałożenie 20-25-centymetrowej warstwy kwaśnego torfu i wymieszanie jej z wierzchnią warstwą ziemi. Ponadto dobrze jest zapiaszczyć wcześniej teren. Żurawina ma nieduże wymagania pokarmowe, dlatego wystarczy zastosować nieduże dawki nawozów mineralnych, w wysokości 15 dag siarczanu potasu i 15 dag superfosfatu na 10 m2.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki