Sadzenie żurawiny – podpowiadamy, jak sprostać jej oczekiwaniom

Uprawa żurawiny Uprawa żurawiny

Żurawina wielkoowocowa to krzewinka o płożących pędach i zadarniająca nimi teren. Jest odporna na mróz, zniesie temperatury spadające do -26°C. Kwitnie od połowy maja do końca lipca. Owoce zawiązują się dzięki zapyleniu przez owady, 75–100 dni po kwitnieniu. Jagody są doskonałym źródłem wielu witamin, szczególnie witaminy C, A i witamin z grupy B. Ponadto w swoim składzie zawierają karotenoidy, kwas cytrynowy, potas, wapń, fosfor, magnez, jod, flawonoidy, pektyny i garbniki. Dzięki zawartości kwasu benzoesowego w skórce owoce mogą być przechowywane przez bardzo długi okres, nawet przez 10 mies. Nadają się na przetwory (dżemy, soki, powidła), napoje czy nawet zupy. Jagody najczęściej wykorzystywane są jednak do leczenia wielu schorzeń, m.in. chorób układu moczowego, anginy, czy do zwalczania gorączki i poprawiania pracy układu pokarmowego.

Uprawa żurawiny nie jest prosta, przede wszystkim ze względu na wysokie wymagania rośliny. Preferuje kwaśne, próchniczne, wilgotne gleby na słonecznym stanowisku. Posiada bardzo płytki system korzeniowy do 15 cm, co sprawia, że ma duże zapotrzebowania na wodę i jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić jej stałego nawadniania (deszczówką), zrezygnujmy z uprawy. Jeśli już mamy idealne dla niej stanowisko, tj. miejsce nasłonecznione, bagienno-torfowe, próchniczne, kwaśne podłoże o pH=3,2–4,0, to zacznijmy od walki z chwastami. Gleba powinna być dokładnie z nich oczyszczona, inaczej musimy się liczyć z niepowodzeniem. Następnie w miejscu, w którym chcemy sadzić krzewinki, wykopujemy koryto o głębokości 20–25cm i wypełniamy je kwaśnym torfem ogrodniczym, można go wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, ale istnieje wtedy ryzyko podniesienia odczynu. Aby doprowadzić podłoże do odpowiedniego pH, wykorzystuje się siarkę pylistą, granulowaną lub siarkę w płatkach (50 kg/1 ha).

Żurawinę sadzimy od maja do połowy czerwca w rozstawie 25–40 x 25–40 cm, niewiele głębiej, niż była sadzona w szkółce. Im gęściej ją posadzimy, tym szybciej pokryje ona glebę. Następnie powierzchnię w obrębie krzewinek ściółkujemy korą, trocinami lub kwaśnym torfem na grubość 10 cm. Roślinę możemy również sadzić w otwory na rozłożonej wcześniej czarnej foli, co pozwoli na lepsze utrzymanie wilgoci i spowolni wyrastanie chwastów.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Czynczyk A. i inni, „Sadownictwo”, wyd. Hortpress, Warszawa 2002 r., s. 460–467.

Dziubiak M., „Owoce jagodowe przez cały sezon cz. II” [w:] „Działkowiec”, nr 8/2005 r., s. 57.

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 47–49.

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, WUWM, Olsztyn 2007 r.,  s. 215–227.

Majewski M., „Pyszna żurawina” [w:] „Kwietnik”, nr 2/2009 r., s. 58.

Pieniążek S. A. (red.), „Sadownictwo”, PWRiL, Warszawa 2000 r., s. 585

Wyrzykowska M., „Żurawina dla zdrowia” [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nr 42/2013 r., s. 27

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki