Sadzonki orzecha włoskiego - czym kierować się przy kupnie?

Sadzonka orzecha włoskiego Młody pęd wypuszczany przez orzecha włoskiego

Orzech włoski to majestatyczne drzewo owocowe, wymagające dużo przestrzeni do wyeksponowania jego urody. Odpowiednio pielęgnowane żyje nawet 400-500 lat i osiąga wysokość do 30 m. Gwarantuje nam regularny i obfity zbiór orzechów, w dobrych warunkach przez 150 do 200 lat.

Warto mieć w ogrodzie chociaż jedno drzewo orzechowe, ponieważ jego owoce zawierają wiele wartościowych witamin i składników odżywczych. Przedstawiamy najważniejsze informacje o sadzonkach orzecha włoskiego, które trzeba wiedzieć przed ich zakupem.

Jakie sadzonki kupić?

W sprzedaży dostępne są sadzonki orzecha włoskiego o odkrytych korzeniach. Młode sadzonki są sprzedawane z odkrytymi korzeniami i co najmniej trzema dobrze rozgałęzionymi konarami. Mogą one być jednoroczne o wysokości 10-15 lub 15-30 cm, a także dwuletnie o wysokości 50-80 lub 80-120 cm. Wszystkie sadzonki muszą być zdrowe i nieporażone przez choroby, a ich pędy ani korzenie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń.

Rodzaje sadzonek                   

W sprzedaży dostępne są sadzonki orzecha z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach. Jesienią aż do wystąpienia pierwszych mrozów sprzedawane są młode krzewy z odkrytym systemem korzeniowym, które najlepiej jest posadzić bezpośrednio po kupieniu, tak by ich korzenie nie dążyły przeschnąć. Drugim rodzajem są orzechy w pojemnikach lub doniczkach, które można znaleźć w szkółkach i sklepach ogrodniczych przez cały rok.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki orzecha włoskiego można sadzić zarówno wiosną, do końca maja, jak i jesienią, od końca sierpnia. Szczególnie zaleca się sadzenie w terminie jesiennym, ponieważ gwarantuje ono najlepsze ukorzenienie się i przyjęcie sadzonki. Drzewka sadzone w lecie mają większe zapotrzebowanie na wodę i muszą być obficie podlewane 2-3 razy w tygodniu.   

Gdzie sadzić sadzonki?

Spośród wszystkich drzew owocowych orzech włoski ma jeden z najdłuższych korzeni palowych, wymaga głębokiej, dobrze zdrenowanej, żyznej i niezbyt suchej gleby. Najlepsza jest dla niego gleba piaszczysto-gliniasta lub gliniasta, ale toleruje też glebę wapienną. Jest wytrzymały na mróz, jednak ze względu na wczesne kwitnienie powinien być sadzony w miejscach nienarażonych na przymrozki. Stanowisko pod niego powinno być zaciszne, osłonięte przed silnymi mrozami i nasłonecznione, ponieważ młode pędy i kwiaty są dość wrażliwe na mróz. Jest gatunkiem ciepłolubnym, ale stanowisko w pełnym słońcu również nie jest odpowiednie dla orzecha, ponieważ jest też wrażliwy na duże upały. Zimą znosi mrozy nawet do -20o C, lecz młode pędy są mało odporne i często szkodzą im wiosenne przymrozki.

Orzech włoski musi być sadzony z daleka od innych roślin, ponieważ zajmuje dużą przestrzeń, a dodatkowo jest jednym z najgłębiej korzeniących się drzew owocowych, przez co pobiera z gruntu dużą ilość składników odżywczych, co sprawia, że nie jest dobrym sąsiedztwem. Ideałem jest posadzenie go w miejscu tak obszernym, by mógł rosnąć w sposób naturalny bez podcinania.

Jak sadzić sadzonki?

Na około trzy miesiące przed sadzeniem należy spulchnić glebę. W tym celu wykopuje się dół o bokach długości 1 m i głębokości 80 cm, a następnie w jego dno wbija się palik. Musi mieć on długość równą wysokości pnia plus 1 m. Ziemię należy wymieszać z wieloskładnikowym nawozem do drzew owocowych i zasypać nią dół, nie ubijając ziemi. Podczas sadzenia wykopuje się dół nieco większy od objętości korzeni, pozostawiając w nim palik, i umieszcza w nim sadzonkę, uprzednio obcinając uszkodzone korzenie i skracając pozostałe. Zaleca się zanurzyć korzenie w kąpieli błotnej sporządzonej z ziemi ogrodowej i wody, tak by drzewo lepiej się przyjęło.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki