Sadzonki borówki amerykańskiej - radzimy, jakie kupić

Uprawa borówki amerykańskiej Kwitnący krzew borówki wysokiej

Borówka amerykańska, znana również jako borówka wysoka, to jedna z najmłodszych roślin sadowniczych. W ostatnich latach systematycznie wzrasta w Polsce zainteresowane jej uprawą i dzisiaj jesteśmy w czołówce producentów borówki na rynek europejski. To dekoracyjny krzew o bardzo smacznych, bogatych w witaminy i wartości odżywcze owocach, które są chętnie spożywane jako owoce deserowe w stanie świeżym, jak też stanowią cenny surowiec w przetwórstwie.

Krzewy borówki owocują kilkanaście lat, a w naszym klimacie z jednego krzewu można otrzymać nawet do 5 kg jagód. Warto mieć te niezwykle zdrowe owoce w swoim ogrodzie. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o sadzonkach borówki amerykańskiej przed jej posadzeniem.

Jakie sadzonki kupić?

Obecnie rozmnażaniem borówki zajmują się głównie wyspecjalizowane prywatne szkółki ogrodnicze, przy których zakładane są kilkuhektarowe plantacje towarowe. Materiałem sadzeniowym są dwuletnie sadzonki, które wytworzyły dużą bryłę korzeniową i silnie rozkrzewioną część nadziemną. Wszystkie sadzonki muszą być zdrowe, nieporażone przez choroby czy szkodniki oraz czyste odmianowo.

Rodzaje sadzonek

Szkółki ogrodnicze sprzedają sadzonki borówki wyłącznie w pojemnikach, dzięki czemu możliwe jest ich posadzenie w wybranym przez nas terminie. Materiał sadzeniowy najczęściej sprzedawany jest w dwu- lub trzylitrowych donicach, w których korzenie mają szansę odpowiednio się rozrosnąć. Rośliny powinny posiadać etykietę z nazwą odmiany, dzięki której mamy pewność, że wszystkie sadzonki powstały z rozmnażania wegetatywnego.

Kiedy sadzić sadzonki?

Sadzonki borówki wysokiej można sadzić zarówno wiosną, po 15 maja, jak i jesienią. Ze względu na wrażliwość pąków na przymrozki zaleca się wybór terminu wiosennego, dzięki czemu roślina dostanie dużą dawkę promieni słonecznych niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także ma czas dobrze się ukorzenić do zimy. Nie można jednak opóźniać sadzenia, ponieważ chłodne letnia pogoda i susza mają zły wpływ na rozwój krzewów.

Wybierając termin jesienny, należy pamiętać, by zabezpieczyć rośliny przed działaniem mrozu, wyściełając ich podstawę korą czy trocinami drzew iglastych. Krzewy wysadzane na początku września również mają możliwość zakorzenienia się w stałym miejscu, jednak należy pamiętać, by sadzić rośliny jedynie w pochmurne dni.

Gdzie sadzić sadzonki?

Borówka wysoka rozwija się dobrze wyłącznie w glebie kwaśnej, o pH 3,5-4, wilgotnej latem, z dużą zawartością próchnicy. Da się uprawiać ją również na glebach o wyższym pH, jednak rośliny gorzej wtedy rosną i owocują. Najlepszym podłożem dla borówki amerykańskiej jest kwaśny torf lub torf zmieszany z trocinami oraz gleby piaszczyste IV-VI klasy. Dobrze, jeśli poziom wód gruntowych utrzymuje się na wysokości 30-40 cm, roślina ma bowiem duże wymagania wodne. Krzewy sadzi się w cieniu lub półcieniu, w miejscu osłoniętym przed silnymi wiatrami, które wysuszają glebę.

czytaj dalej...

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki