Kiedy sadzić borówkę amerykańską? Poznaj terminy i ciesz się pysznymi jagodami

Krzew borówki amerykańskiej Uprawa borówki amerykańskiej

Borówka wysoka pochodzi z Ameryki Północnej stąd jej użytkowa nazwa „borówka amerykańska”. Jest chętnie sadzona w polskich ogrodach na terenie całego kraju zarówno ze względu na zdrowotne działanie jej owoców, jak też duże wartości dekoracyjne. Owoce borówki amerykańskiej są w smaku podobne do naszej rodzimej borówki czernicy rosnącej w lasach, a krzaki są łatwe w uprawie, co sprawia, że borówka amerykańska jest jednym z najbardziej lubianych letnich owoców. Dowiedz się, co zrobić, by cieszyć się jej smacznymi owocami. Poznaj również odpowiedz na pytanie, jak i kiedy sadzić borówki amerykańskie.

Wymagania uprawowe

Borówki są mrozoodporne, nie przemarzają nawet w czasie ostrych zim, jednak potrzebują jasnego i słonecznego stanowiska, osłoniętego przed silnymi wiatrami. Naturalnie rosną na glebach typowo leśnych, czyli przepuszczalnych, próchnicznych i koniecznie kwaśnych, o odczynie 4-5 pH, stąd wolą gleby piaszczyste od gliniastych i żyznych. Zwykle nasze warunki ogrodowe są inne, lecz możemy z powodzeniem uprawiać borówkę przez wiele lat, jeśli ziemię, na której będzie sadzona, zmieszamy w równych porcjach z kwaśnym torfem, przekompostowaną korą sosnową lub trocinami z drzew iglastych. Borówki mają płytki system korzeniowy, dlatego stanowiska nie muszą być głębokie, trzeba jednak dbać, by górna warstwa podłoża była wilgotna. Z tego powodu zaleca się ściółkowanie gleby latem. Wiosną podczas wzrostu krzaki potrzebują nawożenia mineralnego zakwaszającego podłoże, np. siarczanem amonu czy saletrą amonową. Należy pamiętać przy tym, by nie dostarczyć do gleby wapna, które niekorzystnie wpływa na rozwój krzewów.

Sadzonkowanie

Na jesieni, w październiku i na początku listopada, z pędów, które rozwinęły się w poprzednim okresie wegetacji, należy odciąć sadzonki o długości ok. 20 cm. Następnie umieścić je w doniczce wypełnionej w 1/3 piaskiem i 2/3 ziemią wrzosową i posadzić. Należy pamiętać, że do sadzonkowania nie nadają się pędy boczne. Doniczkę umieszcza się w ogrodzie, w dobrze osłoniętym miejscu i przykrywa kloszem. Tak posadzony krzak borówki wysokiej należy uprawiać w doniczce przez 2 lata, a dopiero po tym czasie można przesadzić ją bezpośrednio w ziemi.

czytaj dalej...

BORÓWKA AMERYKAŃSKA – ODKRYJ TAJEMNICE TEGO OWOCU XXI WIEKU! [QUIZ]

[1/13] Na co może pomóc sok borówkowy?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki