Kiedy sadzić agrest? Najważniejsze terminy sadzenia tego niezwykłego krzewu

Sadzenie agrestu Sadzonki agrestu w pojemnikach

Agrest jest obecnie nieco zapomnianym krzewem, rzadko spotykanym w naszych przydomowych ogródkach i działkach, choć jego aromatyczne owoce są pełne witamin i składników odżywczych. Wielość jego dekoracyjnych odmian pozwala na znalezienie idealnej dla siebie, dlatego przypominamy zasady i terminy sadzenia tego cennego rodzimego gatunku. Dowiedz się, jak i kiedy najlepiej sadzić agrest.

Wymagania uprawowe

Agrest wymaga gleby żyznej, próchnicznej, zasobnej w składniki pokarmowe, o lekko kwaśnym odczynie i uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Jest szczególnie wrażliwy na niedobór potasu w glebie, dlatego warto wzbogacać ją w próchnicę, zaprawiając dołki kompostem lub nawozami organicznymi, a powierzchnię wyściółkować korą lub trocinami, które utrzymają wilgoć w glebie i  zahamują rozwój chwastów.

W suche lata krzaki wymagają częstego podlewania, by wzmocnić wzrost i wielkość owoców. Najlepszym terenem na założenie plantacji są tereny nizinne lub lekko wzniesione, a także dobrze nasłonecznione. W naturalnych warunkach agrest jest krzewem, dzięki czemu dobrze zimuje pod śniegiem i regeneruje się w ciągu roku, jednak na działkach coraz częściej sadzony jest agrest pienny, „na nóżce”, czyli szczepiony na porzeczce.

Terminy i techniki sadzenia

  • Agrest o odkrytych korzeniach

Najczęściej sadzimy młode krzewy o 3-4 pędach z odkrytymi korzeniami. Możliwe jest to zarówno wiosną w marcu, jak i jesienią, jednak najlepszy jest późnojesienny termin w okresie od drugiej połowy października do początku listopada. Odpowiednia wilgotność gleby pozwala wtedy na lepsze przyjęcie się roślin i regenerację korzeni do wiosny. Jeśli natomiast zdecydujemy się na sadzenie wiosną, należy to robić jak najwcześniej, zanim krzak wejdzie w okres wegetacji, by ułatwić przyjęcie się krzaków. Ważne jest, by sadzić agrest jedynie w chłodne i pochmurne dni. Na ok. 2 miesiące przed sadzeniem należy wykopać długi rowek o szerokości i głębokości do 50 cm, a następnie użyźnić go nawozem i zasypać.

Sadząc pojedyncze krzewy, należy zrobić w rowku pojedyncze dołki ok. 10 cm większe od średnicy korzeni. Krzaki agrestu powinny być sadzone dość głęboko, bo zbyt płytkie umiejscowienie powoduje wielość odrostów, a przez to łamanie się pędów, a ponadto nie gęściej niż w rozstawie 2 m x 1-1,5 m. By zapewnić dobre przyjęcie się krzewu na stanowisku, należy przed posadzeniem umieścić korzenie w kąpieli błotnej, pamiętając o tym, by wcześniej obciąć wszystkie zranione lub połamane korzenie, a zbyt długie skrócić o kilka centymetrów. Na środku wykopanego dołku usypujemy z żyznej gleby kopczyk, a na nim rozkładamy dokładnie korzenie. Na koniec delikatnie zasypujemy dołek ziemią i nawadniamy.

czytaj dalej...

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki