Amerykański mączniak agrestu zagraża też porzeczce. Podpowiadamy, jak z nim walczyć!

Uprawa agrestu Uprawa agrestu

Amerykański mączniak agrestu jest wynikiem bytowania grzyba Podosphaera mors-uvae, który równie często atakuje także porzeczkę czarną. Kiedyś była to choroba spotykana o wiele rzadziej, ponieważ uprawy towarowe obu tych roślin były średnio popularne. Dziś, z racji wzrostu zainteresowania szczególnie czarną porzeczką, jest to infekcja coraz bardziej powszechna i może ona znacząco wpływać na obniżanie się plonu.

Podatność odmian

Agrest:

  • Bardzo podatne: Biały Triumf, Czerwony Triumf, Rzeszowski.
  • Mało podatne: Invicta, Hinnonmaki Rot.

Porzeczka czarna:

  • Bardzo podatne: Ben Lomond, Ben Nevis.
  • Mało podatne: Ben Alder, Ben Avon, Ben Hope, Ben Sarek, Ben Tirran, Ojëbyn, Ores, Ruben, Tiben, Tisel, Titania.

Rozwój choroby

Otocznie zarodników workowych tego grzyba zimują na porażonych pędach i opadłych liściach. Na wiosnę, podczas dosyć wolno rozwijającej się infekcji pierwotnej, zarodniki te uwalniają się. Objawy jednak najbardziej widoczne są dopiero przy infekcji wtórnej, kiedy to na powierzchni pędów i liści pojawia się mączysty nalot grzybni i zarodników konidialnych. W przypadku porzeczki czarnej ma to miejsce na początku czerwca. Ważne jest to, że rozwojowi amerykańskiego mączniaka sprzyja ciepła i sucha pogoda, ponieważ wtedy zarodnikom konidialnym o wiele łatwiej przenosić się wraz z wiatrem.

Objawy

Agrest: amerykański mączniak pojawia się na pędach, owocach i młodych liściach wierzchołkowych. Będzie miał postać mączystego nalotu, który początkowo jest biały, a z czasem staje się brunatny. Warto też dodać, że w przypadku pędów mączniak objawia się jako małe czarne kropki i doprowadza do zmniejszenia się wytwarzanej liczby liści oraz zahamowania wzrostu pędów, a nawet do ich usychania. Porażone liście się z kolei zniekształcają, a następnie przedwcześnie opadają. Wszystko to ma oczywiście wpływ na pogorszenie się plonowania oraz utratę wartości handlowej owoców, ponieważ przy infekcji amerykańskim mączniakiem zaczynają one drobnieć, przebarwiać się, a także pękać i gnić.

Porzeczka czarna: mączniak atakuje liście i pędy, ale praktycznie nigdy owoce. Na początku również ma postać mączystego, ale i delikatnego nalotu, który z czasem mocno gęstnieje. Skutki jego bytowania są takie same jak w przypadku agrestu, tyle że nie dotyczą owoców.

Zwalczanie

W ramach profilaktyki dobrze jest zimą lub wczesną wiosną wycinać porażone pędy. Szczególnie pomocne jest to w przypadku agrestu i będzie to stanowiło dobrą podstawę dla ochrony chemicznej. Do niej z kolei najlepiej nadadzą się fungicydy benzimidazolowe, pirymidynowe, triazolowe, tiofanat metylowy, preparaty siarkowe i IBE oraz strobiluryny. Przy czym w wypadku agrestu należy stosować opryski przed okresem kwitnienia lub w jego trakcie oraz zaraz po zbiorze. Natomiast jeśli chodzi o porzeczkę czarną, to zabiegi wykonuje się w ok. 2 tygodnie po okresie kwitnienia i powtarza co mniej więcej 2 tygodnie oraz tuż po zbiorach. Oczywiście liczbę oprysków trzeba uzależnić od indywidualnych warunków. Koniecznie należy też pamiętać o naprzemiennym stosowaniu preparatów chemicznych, aby grzyb się nie uodpornił na żaden z nich.

Bibliografia:

  1. Bielenin A., Meszka B., Choroby krzewów owocowych, Kraków 2009, s. 66–69.
  2. Fitopatologia. Choroby roślin uprawnych, t. 2, red. S. Kryczyński, Z. Weber, Poznań 2011, s. 367–368.
  3. Masternak H., Atlas chorób i szkodników: Zagrażają roślinom w domu, na balkonie, w ogródku, Warszawa 1999, s. 84.
  4. Meudec G., Prat J.-Y., Retournand D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów owocowych. Gatunek po gatunku. Rozpoznawanie i zwalczanie, Warszawa 2014, s. 102.

JAK DOBRZE JEST CI ZNANY AGREST? SPRAWDŹ! [QUIZ]

[1/14] Czy agrest jest spokrewniony z porzeczką?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki