Porzeczka Tisel – najlepsza na przetwory towarowa odmiana porzeczki czarnej

Odmiana czarnych porzeczek Tisel powstała z popularnej Titanii. Jest do niej bardzo podobna, ale zawiera znacznie więcej witaminy C. Chociaż zalicza się ją głównie do odmiany towarowej, z powodzeniem można wprowadzić porzeczkę Tisel do przydomowego ogródka.

Opis

Porzeczki Tisel charakteryzują się średnio silnie rozrośniętymi krzewami o wzniesionym pokroju. Wykazują dużą tendencję do zagęszczania się i rozkładania, szczególnie pod wpływem ciężaru owoców. Krzew obsypany jest średniej wielkości liśćmi w jasnozielonym kolorze, z zaznaczoną klapą środkową.

Owoce są średnie lub duże, pojedyncza jagoda ma od 0,8 do 1,2 gram wagi. Rosną w krótkich, dość luźnych gronach, tworząc obfity, stabilny plon. Owoce dojrzewają dość równomiernie już od początku lipca.

Zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, porzeczka odmiany Tisel polecana jest przede wszystkim do uprawy towarowej, z przeznaczeniem na przetwory. Zbiór można przeprowadzać za pomocą kombajnu. Z powodzeniem można także hodować ją w przydomowym ogródku.

Jest niezwykle wytrzymała na mróz i bardzo odporna na amerykańskiego mączniaka agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową. Potrzebuje jednak specjalnej ochrony przeciwko opadzinie liści porzeczek, ponieważ może być na nią wrażliwa.

Nie ma dużych wymagań glebowych – rośnie i daje doskonałe plony nawet na ziemiach mało żyznych i o niewysokim poziomie próchnicy. Porzeczki Tisel są często wykorzystywane w przemyśle przetwórczym, są soczyste i świetnie nadają się i na soki i na przetwory innego rodzaju.

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki