Porzeczka Jonkheer van Tets – jedna z najstarszych odmian czerwonej porzeczki

Porzeczka Jonkheer van Tets Porzeczka Jonkheer van Tets

Ta holenderska odmiana czerwonej porzeczki jest jedną z najstarszych. Od wielu lat cieszy się popularnością w Polsce. Odpowiednio prowadzona tworzy niezwykle efektowne, kuliste drzewko, które może być prawdziwą ozdobą ogrodu.

Opis

Porzeczka Jonkheer van Tets charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem. Tworzy ładne, kuliste krzewy, które z czasem mają skłonność do rozrastania się.

Odmiana nie należy do najplenniejszych, ale jest bardzo wczesna i zaczyna bardzo szybko owocować. W polskim klimacie może być to wadą – w zimniejszych latach jej kwiaty mogą być narażone na obmarzanie.

Daje dobrej jakości, równomierny plon dużych, kulistych owoców, o charakterystycznym, krwistoczerwonym kolorze. Owoce rosną w długich, zwartych gronach, dojrzewających mniej więcej w tym samym czasie. Nie mają tendencji do opadania.  

Zastosowanie

Owoce porzeczki Jonkheer van Tets wyróżniają się przyjemnym, słodkawo- kwaśnym smakiem. Z tego powodu często są wybierane przez właścicieli ogródków. Ta odmiana porzeczki wymaga jednak dużo pracy i specyficznych warunków.

Przede wszystkim potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby – w przeciwnym razie szybko mogą zasychać kwiaty wierzchołkowe. Nie wymaga szczególnie słonecznego stanowiska, ale do rozwoju musi mieć wyższą temperaturę. Jest szczególnie wrażliwa na przymrozki.

Wykazuje dużą odporność na opadzinę liści porzeczki. Porzeczka Jonkheer van Tets jest bardzo smaczna i soczysta, z powodzeniem więc może być wykorzystywana do przetwórstwa różnego rodzaju.

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki