Odmiany porzeczki czerwonej - charakterystyka najlepszych

Porzeczka czerwona Krzew porzeczki czerwonej

W uprawach towarowych najczęściej sadzi się plenne odmiany porzeczki czerwonej: Holenderska Czerwona i Rondom. Pozostałe częściej sadzone są na mniejszych plantacjach bądź w ogrodach, są to Detvan, Gąbińska, Jonkheer van Test, Rosetta, Rovada oraz Tatran.

Detvan

Silnie rosnący krzew o dość grubych, rozgałęzionych pędach z krótkopędami. Owoce są duże, wyrównane, ciemnoczerwone o soczystym, słodko-kwaśnym miąższu. Dojrzewają na początku lipca, 3–4 dni po odmianie Jonkheer van Tets. Nie opadają po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej. Krzew średnio wrażliwy na antraknozę liści porzeczki (opadzina liści porzeczki). Odmiana polecana do uprawy szpalerowej i pod osłonami.

Gąbińska

Polska, wczesna odmiana charakteryzująca się małą wrażliwością na choroby grzybowe. Krzewy średnio silnie rosnące z wzniesionymi pędami. Owoce są duże, jędrne, bardzo smaczne.

Holenderska Czerwona

Bardzo silnie rosnący krzew o kulistym pokroju. Późno kwitnie, kwiaty nie są więc narażone na wiosenne przymrozki. Owoce są średniej wielkości lub duże, jasnoczerwone, błyszczące, dość kwaśne. Dojrzewają nierównomiernie pod koniec lipca, dlatego często opóźnia się ich zbiór, nie opadają przedwcześnie. Krzew odporny na antraknozę i wytrzymały na mróz. Odmiana plenna, polecana do uprawy szpalerowej.

Jonkheer van Tets

Silnie rosnący krzew o dużej liczbie długich, rozgałęzionych pędów z krótkopędami. Owoce duże, wyrównane, żywoczerwone, błyszczące. Jedna z wcześniejszych odmian, jagody dojrzewają na początku lipca. Owoce są bardzo atrakcyjne, nadają się na rynek detaliczny, wybarwienie i wysoka kwasowość decydują o ich przydatności na przetwory, niestety źle znoszą transport. Krzew dość odporny na antraknozę, wytrzymały na mróz, lecz wrażliwy na przymrozki wiosenne. Odmiana polecana do uprawy szpalerowej.

Rondom

Silnie rosnący krzew o zwartym pokroju i dużej liczbie pędów. Owoce są średniej wielkości lub duże, kulisto-wydłużone, jasnoczerwone, błyszczące, kwaśne i mało smaczne. Krzew wcześnie wchodzi w okres owocowania, jagody dojrzewają pod koniec lipca. Odmiana charakteryzuje się odpornością na antraknozę, lecz często na roślinie pojawia się choroba Rondoma.

Rosetta

Dość silnie rosnący krzew o zmiennym pokroju, najczęściej szerokokulistym. Pędy pod ciężarem owoców mogą się rozchylać na boki, dlatego zaleca się je podwiązywać do drutów. Owoce średniej wielkości lub duże, wyrównane, jasnoczerwone, błyszczące. Dojrzewają w drugiej połowie lipca, nie opadają przedwcześnie. Krzew odporny na antraknozę, jednak często porażany przez amerykańskiego mączniaka agrestu i wielkopąkowca porzeczkowego. Roślina wytrzymała na mróz, a pąki i kwiaty na przymrozki wiosenne.

Rovada

Rozłożysty, silnie rosnący krzew o mocnych, licznych pędach. Owoce duże, słodko-kwaśne, dojrzewają tydzień po odmianie Rondom. Krzew odporny na choroby grzybowe, ale ze względu na pokrój, narażony na częste wyłamywanie się pędów. Zaleca się wobec tego uprawę tej odmiany przy drutach. Plenna, deserowa odmiana, nadaje się do uprawy szpalerowej.

Tatran

Silnie rosnący krzew o sztywnych pędach, niezagęszczających, często wyłamujących się. Owoce są duże, żywoczerwone, słodko-kwaśne, dojrzewają równomiernie pod koniec lipca. Roślina średnio odporna na antraknozę, kwiaty wytrzymałe na przymrozki wiosenne.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz

Bibliografia:

Błaszczyńska B., „Uprawa porzeczek”, 2010 r.,  s. 35–38

Król K., „Kolorowe porzeczki”, „Działkowiec” 3/2010 r., s. 42

Pieniążek S.A. (praca zbiorowa), „Sadownictwo”, PWRiL, 2000 r., s. 86–87

Rejman A. (praca zbiorowa), „Pomologia”, PWRiL, 1994 r., s. 487–499

„Atlas roślin sadowniczych – Porzeczka czerwona – dodatek”, „Działkowiec” nr 3/2006 r.

„Słodko-kwaśne jagódki”, „Mój Piękny Ogród” nr 6/2010 r., s. 76

PORZECZKA – JEDEN OWOC W WIELU KOLORACH. SPRAWDŹ, CO WIESZ O KAŻDEJ Z ODMIAN! [QUIZ]

[1/14] Od czego pochodzi polska nazwa „porzeczka”?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki