Jagoda kamczacka Wojtek – rodzima plenna odmiana

Wraz z pojawieniem się mody na uprawy ekologiczne zaczęła wzrastać popularność wielu kiedyś pomijanych, aczkolwiek wartościowych roślin. Jedną z nich na pewno jest jagoda kamczacka, która obecnie zaczyna być doceniana przez wielu plantatorów. Nic dziwnego, ma bowiem małe wymagania klimatyczno-glebowe, doskonale rośnie w naszych warunkach klimatycznych, jej uprawa jest prosta i tania, a co najważniejsze, daje wysoki plon pysznych, zdrowych jagód. Dojrzewają jako jedne z pierwszych, kiedy na rynku mało jest jeszcze świeżych owoców. Jednym z ich głównych składników jest witamina C w ilości 100–130 mg – jedna szklanka świeżych jagód pokrywa ok. 30% dziennego zapotrzebowania. Ponadto owoce bogate są w związki polifenolowe, dzięki którym posiadają właściwości przeciwutleniające – niszcząc wolne rodniki, hamują proces starzenia się organizmu, a także wspomagają walkę z nowotworami. Czasem, przy małym nasłonecznieniu uprawy, mogą stawać się lekko cierpkie i gorzkie, co nieznacznie obniża ich wartość handlową.

Krzewy nie mają dużych wymagań, dobrze rosną na każdej glebie, lecz lubią te o odczynie lekko kwaśnym (pH=5,5–6,0), próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Ważne, aby rosły na słonecznym stanowisku, podnosi to jakość ich owoców. Kwiaty znoszą kilkustopniowe przymrozki, same rośliny wytrzymują natomiast mrozy nawet do -35°C.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian jagody kamczackiej, w tym wyselekcjonowanych w Polsce. Jedną z polskich, dość popularnych odmian polecanych do uprawy towarowej i amatorskiej, jest Wojtek. Krzew tej odmiany rośnie średnio silnie, wytwarzając wiele długich przyrostów jednorocznych. Dorasta do ok. 1,6 m, a szerokość uzyskuje nawet do 2 m – przy takim pokroju należy sadzić go w rozstawie 2 x 3 m. Dość wcześnie zawiązuje baryłkowate, duże owoce, które mogą osiągnąć długość nawet 4 cm. Dojrzałość zbiorczą osiągają zwykle na początku czerwca, choć zdarzają się przypadki zbiorów już w końcu maja (jest to jedna z wcześniej dojrzewających odmian). Miąższ ich jest bardzo smaczny, słodki, z dużą ilością witaminy C i ekstraktu. Odmiana ta ceniona jest przez plantatorów przede wszystkim ze względu na jej wysoką plenność – z jednego krzewu po pierwszym roku uzyskuje się ok 0,5 kg owoców, a w następnych latach nawet do 5 kg. Wadą jest częste samoczynne, przedwczesne opadanie jagód. Odmiana Wojtek jest łatwo rozmnażana przez sadzonki. Do zawiązania owoców wymaga zapylacza, prawdopodobnie dobrze nadawałaby się do tego odmiana Jolanta.

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Dereń D., „Nowości w sadzie”, [w;] „Mój Piękny Ogród” nr 3/2009 r., s. 58.

Gawryś A., „Niedocenione skarby”, [w:] „Kwietnik” nr 11/2008 r., s. 42.

Gruca Z., „Owocowe rarytasy”, wyd. Działkowiec, Warszawa 2010 r., s. 42–44.

Jarosz A., „Owoce jagodowe smaczne i zdrowe” [w:] „Działkowiec” nr 7/2009 r., s. 44.

Kawecki Z., Łojko R., Pilarek B., „Mało znane rośliny sadownicze”, WUWM, Olsztyn 2007 r., s. 194–201.

Ochmian I. Grajkowski J. 2007. Wzrost i plonowanie trzech odmian jagody kamczackiej (Lonicera caerulea) na Pomorzu Zachodnim w pierwszych latach po posadzeniu. Rocz. AR Pozn. Ogrodn. 41: 351-355.

Werner T., „Jagoda kamczacka czy jadalne odmiany suchodrzewu?”, [w:] „Szkółkarstwo”, nr 06/2005 r.

Wyrzykowska M., „Z dalekiej Kamczatki”, [w:] „Tygodnik Poradnik Rolniczy” nr 44/2013 r., s. 25 r.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki