Winorośl Nero – odmiana wyjątkowo ceniona w Polsce! Dowiedz się, dlaczego!

Winorośl Nero to jedna z najbardziej cenionych i wartościowych odmian uprawianych w Polsce w gruncie (rzadziej pod osłonami, choć również się nada). Owoce tego nowego mieszańca złożonego, wyselekcjonowanego na Węgrzech, są kojarzone przede wszystkim z celami deserowymi. Okazuje się jednak, że próby wytworzenia z nich wina coraz częściej kończą się powodzeniem.

Opis

Krzew ten wytworzy mocne pędy o pokroju wyniosłym, stad też zimą powinno się go kłaść na ziemi. Stożkowato-cylindryczne grona będą dobrze wypełnione, choć nie zachwycą rozmiarem. Same jagody też okażą się średnio duże; będą przy tym ciemnogranatowe, pokryte nalotem woskowym, o kształcie elipsoidalnym. Najważniejszy jest jednak miąższ, który konsumenci cenią w Nero najbardziej ze względu na jego delikatność i słodycz.

Zbiór

Odmiana ta zacznie owocować nawet w trzeciej dekadzie sierpnia. Stanie się tak jednak tylko po długotrwałym okresie pełnym ciepłych i słonecznych dni. Trzeba pilnować daty zbioru, ponieważ winogrona przetrzymane na krzewie mogą stać się suche. Warto sugerować się odpadnięciem starych liści, które odsłaniają zazwyczaj już dorodne grona.

Odporność

Niestety, Nero toleruje temperaturę wyłącznie do -22°C. Z tego też powodu krzewy trzeba okrywać na zimę. Ogólnie jest to odmiana średnio wytrzymała na choroby, w tym na szarą pleśń, choć zauważa się, że nie poddaje się ona mączniakowi. W ramach środków ochronnych może wystarczyć nawet pojedynczy zabieg chemiczny w sezonie.

Zastosowanie

Jak już wspomniano, winogrona odmiany Nero najlepiej nadadzą się do bezpośredniej konsumpcji. Szczególnie że zawierają mało kwasów, dzięki czemu można je zjeść nawet niezupełnie dojrzałe, a i tak będą smaczne. W ostatnich latach odkryto jednak ich inne przeznaczenie, a mianowicie zaczęto produkować z nich czerwone wina stołowe. Są one coraz bardziej cenione, ponieważ są intensywnie zabarwione oraz pełne resweratrolu, czyli jednego z najlepszych przeciwutleniaczy.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Myśliwiec R., „Uprawa winorośli”, PWRiL, Warszawa 2013 r., s. 44–45.

Myśliwiec R., „Winorośl w ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 29.

 

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki