Winorośl Kodrianka – odmiana deserowa, do uprawy pod osłonami

Winorośl Kodrianka to wielkoowocowy typ deserowy pochodzenia mołdawskiego – wyselekcjonowano go poprzez skrzyżowanie odmian Marszalskij i Mołdowa. Jest to krzew, który zdecydowanie najlepiej będzie się sprawował pod osłonami sprzyjającymi w tym wypadku wzrostowi plenności i zwiększeniu się atrakcyjności owoców. Z tego też powodu uprawa w gruncie polecana jest co najmniej zaawansowanym amatorom.

Opis

Odmiana ta rośnie naprawdę silnie i wytwarza grona nieprzeciętnych rozmiarów  – często jedno może ważyć ponad kilogram. Będzie przy tym miało cylindryczno-stożkowaty kształt, a jagody będą średnio zwarte. Trzeba zauważyć, że winogrona te naprawdę cieszą oko – nie tylko za sprawą wyglądu, lecz także smaku. Każdy owoc będzie duży, jajowaty, a jego granatowa skórka pokryje się mocnym nalotem. Najciekawszy okaże się jednak miąższ, który oprócz swojej chrupkości i soczystości zachwyci… czekoladowym posmakiem.

Wymagania

Kodrianka będzie potrzebowała szczepienia na podkładkach odpornych na filokserę, co jest cechą większości wielkoowocowych mieszańców deserowych. Formowanie i cięcie również okazują się stereotypowe – zaleca się jedno- lub dwuramienny sznur Guyota lub Casenave’a.

Zbiór

Ogólnie jest to winorośl o wczesnej porze dojrzewania, jednak pewność regularnych i dużych plonów można mieć tylko przy uprawie pod osłonami. Wtedy też Kodrianka owocuje zazwyczaj na początku sierpnia. Należy jednak bardzo uważać, ponieważ przy średnio korzystnych warunkach winogrona będą miały tendencję do drobnienia.

Wytrzymałość

Dobrze zdrewniałe pędy zniosą temperaturę najwyżej -21°C. Oznacza to, że w razie uprawy polowej najlepiej zdecydować się na północno-zachodnie rejony Polski. Trzeba też pamiętać o okryciu krzewów zimą i w wypadku długotrwałych przymrozków.

Jeśli chodzi o podatność na choroby, to Kodriankę uważa się za odmianę o podwyższonej odporności. Niestety, okazuje się, że przy nieodpowiedniej pielęgnacji nawet pod osłonami owoce mogą zostać porażone przez szarą pleśń i mączniaka rzekomego – będą zatem wymagały podstawowej ochrony, czyli ok. trzech oprysków ochronnych.

 

 

Autor: Dagmara Deska

Bibliografia:

Myśliwiec R., „Uprawa winorośli”, PWRiL, Warszawa 2013 r., ss. 36, 38, 40.

Myśliwiec R., „Winorośl w ogrodzie”, PWRiL, Warszawa 2006 r., s. 26.

WINOGRONA NIE TYLKO NA WINO. PRZEKONAJ SIĘ, JAKIE JESZCZE MOGĄ MIEĆ ZASTOSOWANIE! [QUIZ]

[1/12] Jak nazywają się ususzone winogrona?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki