Poziomka Regina - królowa odmian, o dużych i soczystych owocach

Owoce poziomki odmiany Regina Poziomka Regina

Mając choć trochę miejsca w ogrodzie, warto przeznaczyć je na kilka krzaczków poziomki. Te byliny spokrewnione są z truskawkami, lecz mają znacznie mniejsze owoce. Niemniej jednak mogą poszczycić się równie wysoką zawartością składników odżywczych, witamin i minerałów oraz wspaniałym aromatem. Uprawiane w naszym chłodniejszym klimacie są znacznie bardziej aromatyczne niż w cieplejszych krajach.

Dostarczają nam niewielu kalorii ze względu na nikłą zawartość tłuszczu i cukrów, przy czym po zjedzeniu, dają uczucie sytości. Są bogatym źródłem błonnika, już 150 g poziomek pokrywa 10% jego zapotrzebowania. Co więcej, składowe błonnika – pektyny, obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Nieodzownym elementem owoców poziomki są drobne pestki – orzeszki, a tak naprawdę owoce właściwe, które poprawiają pracę przewodu pokarmowego i wspierają trawienie.

Poziomki nie są wymagające co do stanowiska. Dobrze rosną na terenie całego kraju, z wyjątkiem rejonów z ostrymi i bezśnieżnymi zimami, na lekko kwaśnych (pH=5,5–6,5) i średnio żyznych glebach.

Jedną z wartościowych i polecanych do ogrodu bezrozłogowych odmian poziomek jest odmiana Regina. Wyselekcjonowano ją we Francji, a w Polsce dopiero od niedawna zyskuje swoich zwolenników. Cechuje się silniejszym wzrostem niż znana odmiana Rugia. Ma kulisty i zwarty pokrój. Na jednej roślinie wyrasta wiele kwiatostanów, a owoce są dużej wielkości, szerokostożkowe, intensywnie czerwonej barwy oraz bardzo smaczne i aromatyczne. Kwitnienie i owocowanie rozpoczyna w czerwcu i kończy w połowie jesieni.

Odmiana ta nie nadaje się do uprawy w każdym regionie Polski, gdyż łatwo przemarza, nie jest zimotrwała. Zalecane jest, by rośliny przed zimą okrywać słomą lub agrowłókniną oraz starannie prowadzić ich pielęgnację.

Regina, chociaż nie jest silnie odporna na mróz, to powinna być doceniona ze względu na duże i wartościowe owoce oraz wysoką plenność. Zapewnijmy tej poziomce dobre warunki do rozwoju ‒ ażeby obficie owocowała, posadźmy ją na glebie żyznej i wilgotnej.

 

 

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

Gwozdecki J., „Kusząca słodycz poziomek i truskawek” [w:] „Ogrody”, nr 7/2005 r., s. 32.

Jarosz A., „Owoce jagodowe smaczne i zdrowe” [w:] „Działkowiec”, nr 7/2009 r., s. 44.

Król K., „Poziomkowy raj” [w:] „Działkowiec”, nr 1/2010 r., s. 42.

Żurawicz E. (red.), „Truskawka i poziomka”, PWRiL, Warszawa 2005 r., s. 281–285.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki